Słodko – gorzki smak cukrzycy
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dlaczego warto się dziś zatrzymać? Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że w 2035 roku liczba chorych na świecie sięgnie 592 milionów. Będziesz wśród nich TY?
Aktualnie ponad 2 miliony Polaków ma stwierdzony stan przedcukrzycowy, a około 3 miliony Polaków leczy się na cukrzycę. Mimo wzrostu wiedzy medycznej, dostępności badań, propagowaniu zdrowego stylu życia, zachorowalność na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie. Problemy z glikemią nie dotyczą jedynie osób starszych, bowiem wiek zapadalności na cukrzycę z roku na rok spada.
Jak więc przeciwdziałać i jednocześnie pozwolić sobie na kęs słodkiego, miłego życia?
Zdrowie nie jest stanem danym nam raz na zawsze. Nie niszczymy go za sprawą pstryknięcia palcami, ale też nie zyskujemy przy pomocy czarodziejskiej różdżki. Banalne w teorii, przejdźmy więc do praktyki!
Cukrzycy możemy „nabawić się” przede wszystkim poprzez złą dietę bogatą w cukry proste i jednocześnie ubogą w węglowodany złożone. Źródłami, smakowo- słodkich, a zdrowotnie- gorzkich, są przede wszystkim produkty z dodatkiem cukru, syropów cukrowych, słodzików. Do tej grupy zaliczamy: słodycze, desery, lody, jogurty owocowe, napoje gazowane, soki kartonowe, wody smakowe, dżemy, gumy do żucia, drożdżówki, kaszki owocowe dla dzieci, płatki kukurydziane.
Wysoką zawartość cukrów prostych mają także: pieczywo pszenne, rozgotowany jasny makaron i ryż, chipsy, frytki, produkty mączne- pierogi, naleśniki, kopytka.
Czy wszystkie cukry są złe? Nie! Zdrowe węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika znajdziemy w: płatkach owsianych, jaglanych czy jęczmiennych, pieczywie i produktach z mąk pełnoziarnistych, kaszach, brązowym ryżu, otrębach, surowych warzywach, większości owoców,
5 antycukrzycowych strzałów!
1. Zamień wszystkie napoje słodzone na wodę.
2. Zamień połowę zjadanych słodyczy- batoników, ciasteczek na owocowe- świeże lub suszone.
3. Zamień pieczywo „białe” na pełnoziarniste.
4. Zjedz dwa razy w tygodniu kaszę.
5. Jogurt owocowy = jogurt naturalny + owoc (ewentualnie + miód).
Zostawiam Wam dwa przepisy na przepyszne i zdrowe desery dla całej rodziny!
Przepis na pyszne i zdrowe ciasteczka owsiane:
– 400 g płatków owsianych górskich,
– 100 g masła orzechowego 100%,
– 40g siemienia lnianego (ja nie mieliłam),
– 40 g wiórków kokosowych,
– 60 g sezamu,
– 30 g słonecznika,
– 30 g pestek dyni,
– 30 g rodzynek,
– 2 łyżeczki cynamonu,
– 70 g miodu.
Połowę porcji płatków owsianych mielimy, resztę płatków pozostawiamy w całości. Do dużej miski wkładamy wszystkie składniki, mieszamy rękoma. Dolewamy 1 szklankę (ja dolałam 3/4 szklanki) wody. Powinna powstać gęsta, kleista masa, którą przekładamy na blachę wyłożoną papierem i ugniatamy rękoma- do oczekiwanej grubości. Kroimy w wymarzony kształt, by uformować batoniki/ciasteczka i pieczemy 30 minut w nagrzanym piekarniku do 180 C.
– dwie puszki czerwonej fasoli,
– cztery jajka,
– trzy łyżki naturalnego kakao,
– 100 g orzechów – można wymieszać różnego rodzaju orzechy,
– 5 łyżek miodu,
– 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
– trzy łyżki oleju (może być zwykły rzepakowy),
– jeden duży dojrzały banan,
– szczypta soli,
– 2 łyżki suszonych owoców (ja dodaję daktyle i żurawinę).
Wszystkie składniki (poza orzechami i owocami suszonymi) wkładam do blendera, miksuję. Owoce suszone i orzechy siekam (lubię je widzieć w przekroju ciasta- można również zblendować), dodaje do masy. Wylewam do korytka wyłożonego papierem do pieczenia. Piekę 40 minut (do suchego patyczka) w 190 C. Można zrobić polewę z gorzkiej czekolady.
Najnowsze Komentarze
Agnieszka
Suuper. Właśnie planujemy podobną podróż stopem z
7 lat temuOla
Uwielbiam patrzeć "z góry na Szczecin"! Widoki, które
7 lat temuPaulina
Dla mnie najsmaczniejsze sa w cukierni na Jagiellonskiej.
8 lat temutamcetka
Byłam, widziałam, mam mieszane uczucia. muzyka tak,
8 lat temu