Słodko – gorzki smak cukrzycy

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dlaczego warto się dziś zatrzymać? Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że w 2035 roku liczba chorych na świecie sięgnie 592 milionów. Będziesz wśród nich TY?

Aktualnie ponad 2 miliony Polaków ma stwierdzony stan przedcukrzycowy, a około 3 miliony Polaków leczy się na cukrzycę. Mimo wzrostu wiedzy medycznej, dostępności badań, propagowaniu zdrowego stylu życia, zachorowalność na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie. Problemy z glikemią nie dotyczą jedynie osób starszych, bowiem wiek zapadalności na cukrzycę z roku na rok spada.

Jak więc przeciwdziałać i jednocześnie pozwolić sobie na kęs słodkiego, miłego życia?

img_3047

Zdrowie nie jest stanem danym nam raz na zawsze. Nie niszczymy go za sprawą pstryknięcia palcami, ale też nie zyskujemy przy pomocy czarodziejskiej różdżki. Banalne w teorii, przejdźmy więc do praktyki!

Cukrzycy możemy „nabawić się” przede wszystkim poprzez złą dietę bogatą w cukry proste i jednocześnie ubogą w węglowodany złożone. Źródłami, smakowo- słodkich, a zdrowotnie- gorzkich, są przede wszystkim produkty z dodatkiem cukru, syropów cukrowych, słodzików. Do tej grupy zaliczamy: słodycze, desery, lody, jogurty owocowe, napoje gazowane, soki kartonowe, wody smakowe, dżemy, gumy do żucia, drożdżówki, kaszki owocowe dla dzieci, płatki kukurydziane.
Wysoką zawartość cukrów prostych mają także: pieczywo pszenne, rozgotowany jasny makaron i ryż, chipsy, frytki, produkty mączne- pierogi, naleśniki, kopytka.

Czy wszystkie cukry są złe? Nie! Zdrowe węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika znajdziemy w: płatkach owsianych, jaglanych czy jęczmiennych, pieczywie i produktach z mąk pełnoziarnistych, kaszach, brązowym ryżu, otrębach, surowych warzywach, większości owoców,

5 antycukrzycowych strzałów!

1. Zamień wszystkie napoje słodzone na wodę.
2. Zamień połowę zjadanych słodyczy- batoników, ciasteczek na owocowe- świeże lub suszone.
3. Zamień pieczywo „białe” na pełnoziarniste.
4. Zjedz dwa razy w tygodniu kaszę.
5. Jogurt owocowy = jogurt naturalny + owoc (ewentualnie + miód).

Zostawiam Wam dwa przepisy na przepyszne i zdrowe desery dla całej rodziny!
img_3050

Przepis na pyszne i zdrowe ciasteczka owsiane:

– 400 g płatków owsianych górskich,

– 100 g masła orzechowego 100%,

– 40g siemienia lnianego (ja nie mieliłam),

– 40 g wiórków kokosowych,

– 60 g sezamu,

– 30 g słonecznika,

– 30 g pestek dyni,

– 30 g rodzynek,

– 2 łyżeczki cynamonu,

– 70 g miodu.

Połowę porcji płatków owsianych mielimy, resztę płatków pozostawiamy w całości. Do dużej miski wkładamy wszystkie składniki, mieszamy rękoma. Dolewamy 1 szklankę (ja dolałam 3/4 szklanki) wody. Powinna powstać gęsta, kleista masa, którą przekładamy na blachę wyłożoną papierem i ugniatamy rękoma- do oczekiwanej grubości. Kroimy w wymarzony kształt, by uformować batoniki/ciasteczka i pieczemy 30 minut w nagrzanym piekarniku do 180 C.

img_3049

Brownie czekoladowe

– dwie puszki czerwonej fasoli,

– cztery jajka,

– trzy łyżki naturalnego kakao,

– 100 g orzechów – można wymieszać różnego rodzaju orzechy,

– 5 łyżek miodu,

– 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,

– trzy łyżki oleju (może być zwykły rzepakowy),

– jeden duży dojrzały banan,

– szczypta soli,

– 2 łyżki suszonych owoców (ja dodaję daktyle i żurawinę).

Wszystkie składniki (poza orzechami i owocami suszonymi) wkładam do blendera, miksuję. Owoce suszone i orzechy siekam (lubię je widzieć w przekroju ciasta- można również zblendować), dodaje do masy. Wylewam do korytka wyłożonego papierem do pieczenia. Piekę 40 minut (do suchego patyczka) w 190 C. Można zrobić polewę z gorzkiej czekolady.

O autorze

avatar

Zuzanna Janicka

Nazywam się Zuzanna Janicka i jestem miłośniczką jedzenia w szerokim tego słowa znaczeniu. Zakochana jestem po uszy w porcelanie, starych, posrebrzanych cukiernicach i wazach w błękitne wzory. Interesuję się całą "kulturą stołu"- od grzecznościowych gestów, przez ułożenie sztućców, aż po rolę posiłku na przestrzeni wieków. Całym sercem UWIELBIAM JEŚĆ, a chcąc pogodzić to z utrzymaniem zgrabnej sylwetki zostałam dietetykiem. Stąd na codzień w swoim gabinecie dzielę się wiedzą żywieniową i doświadczeniem z innymi Szczecinianami! Życzę smacznej i owocnej lektury!