the fun theory
Jak zmienić zachowanie ludzi na lepsze, tak aby respektowali obowiązujące przepisy, bardziej dbali o siebie, a także o środowisko, w którym żyjemy ? Twórcy projektu „The Fun Theory” odkryli, że tam gdzie zawodzą prośby, groźby, zakazy i nakazy jedynym rozwiązaniem jest zabawa…
Projekt „The Fun Theory” powstał po to by zmieniać nasze zachowanie na lepsze. Zmieniać w sposób wyjątkowy bo poprzez zabawę, a nie od dziś wiadomo, że do zabawy namawiać nikogo nie trzeba. Projekt ten to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą i ich pomysły – kreatywne, czasem proste, ale wciąż nietuzinkowe i zaskakujące. Dzięki nim my, często nieświadomie, zmieniamy swoje przyzwyczajenia na lepsze, miasto staje się bardziej kolorowe i zaskakujące, a na twarzach ludzi częściej gości uśmiech.
„The Speed Camera Lottery” to zrealizowany w Sztokholmie pomysł by fotoradary nie tylko karały za szybką jazdę, ale także nagradzały dobrych kierowców. Tak więc maszyna zdjęcia robi wszystkim przejeżdżającym. Następnie część pieniędzy z mandatów przekazywana jest na loterię, w której udział biorą kierowcy, którzy dostosowują jazdę do panujących na drodze ograniczeń. Jak się domyślam z nagrody ucieszyłby się każdy, ale to nie jedyny powód do radości. Na ulicy, na której zamontowano owy radar-loterię, w ciągu pierwszych trzech dni średnia prędkość jazdy spadła o 7 km/h! Tutaj możecie dokładniej się przyjrzeć tej ciekawej idei – The speed camera lottery
Kolejną częścią projektu jest przedsięwzięcie o nazwie „Piano Staircase”. Jego twórcy chcieli zachęcić przechodniów do korzystania z tradycyjnych schodów i rezygnacji z ruchomych. Niesamowicie skuteczny okazał się pomysł zamiany zwykłych stopni na olbrzymie klawisze pianina… Pod naciskiem nogi, stopnie wydawały dźwięki, odpowiadające dźwiękom instrumentu. Na muzycznych schodach ruch wzrósł aż o 66%. Oprócz tego, że ludzie korzystający z tego przejścia nabrali zdrowych nawyków to schody zapewniły niezłą rozrywkę i widowisko za razem. A z resztą zobaczcie sami – Piano Staircase
To nie jedyne pomysły by zmieniać nasze zachowanie, ciekawą inicjatywą był też pomysł na „najgłębszy” śmietnik, który miał oduczyć przechodniów wyrzucania śmieci gdzie popadnie czy kontener na butelki będący jednocześnie maszyną do gry… O tych i wielu innych pomysłach przeczytacie na stronie projektu – www.thefuntheory.com. To co urzekło mnie w tej inicjatywie, oprócz zmiany ludzi na lepsze, to także metamorfoza miasta w wielki plac zabaw oraz fakt, że przy tak niewielkim wysiłku można wywołać tyle uśmiechów. Oby idea nie umarła i takich pomysłów było więcej. A może Wy macie takie, które zmieniłyby Szczecin i jego mieszkańców ?
J
-
Poprzedni artykuł
Wpływ dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich na rozwój i jakość życia w Szczecinie oraz świadomość jego mieszkańców. Część I – analiza materiałów zastanych.
-
Następny artykuł
Wpływ dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich na rozwój i jakość życia w Szczecinie oraz świadomość jego mieszkańców. Część II.
Najnowsze Komentarze
Agnieszka
Suuper. Właśnie planujemy podobną podróż stopem z
7 lat temuOla
Uwielbiam patrzeć "z góry na Szczecin"! Widoki, które
7 lat temuPaulina
Dla mnie najsmaczniejsze sa w cukierni na Jagiellonskiej.
8 lat temutamcetka
Byłam, widziałam, mam mieszane uczucia. muzyka tak,
8 lat temu