nauka na facebooka – czyli jak skutecznie promować nowe technologie

Szczeciński Park Naukowo – Technologiczny. To tam realizowane są programy wsparcia rozwoju przedsiębiorstw, projekty współfinansowane ze środków UE w zakresie szkoleń, edukacji oraz nauki i biznesu. Działalność koncentruje się również na konsultingu ICT, dla administracji publicznej i podmiotów prywatnych. Jednym słowem, warto pojechać na ul. Niemierzyńską i samemu się z tym wszystkim zapoznać. Technologia nas wspiera ;)

Na początku czerwca, dokładnie w Technoparku Pomerania, odbyło się ciekawe szkolenie pt. „Nauka na Facebooka – czyli jak skutecznie promować technologie”. Swoją wiedzę prezentowali pani Edyta Giżycka CITTRU UJ – „Promocja nauki poza murami uczelni” oraz Bartłomiej Rak socjomania.pl – „Social Media dla IT”.

Został poruszony temat nowych technologii, których skomplikowane nazwy, są główną barierą dla ludzi, którzy pragną wiedzy na temat nowinek i wynalazków. W Polsce cały czas brakuje działań pokazujących efekty naukowe, a jest to sprawa jak najbardziej wykonalna. Nauka potrafi wciągnąć prawie każdego, wystarczy tylko znaleźć odpowiednią drogę przekazu dla społeczeństwa. Powinna być produktem, a naukowiec dyrektorem kreatywnym, który potrafi dobrze przeprowadzić promocję tego produktu.

Więc co można zrobić, żeby zachęcić i przyciągnąć ludzi do nauki w dość prosty sposób przez internet? Trzeba pokazać produkt – nie zaplecze. Tak zwana ‚witryna nauki’, powinna być czytelna i podana do spróbowania. Powinna również pozwalać innym wdrożyć się do badań, zgłębiać wiedzę, odkrywać i bawić się nią :). Każdy może zostać ambasadorem nauki, a nauka powinna być dla wszystkich. Niech inspiruje, przyciąga – nie zagaduje. Zachęcanie do nauki poprzez zabawę, jest jednym z najlepszych sposobów dla naukowca, żeby mówić prosto. W niekonwencjonalny sposób można pokazać bardzo wiele.

A jak w tym wszystkim prezentuje się Facebook, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych w Polsce? Mamy 11 milionów zarejestrowanych użytkowników, a liczba korzystających z serwisu sięga prawie 14 milionów – nawet tych osób, które nie założyły własnego konta.

facebook-marketing

Facebook to potężne narzędzie. Jego architektura przypomina obraz graficzny, z którego dane nigdy nie znikną, bo inaczej zrobiłyby dziurę w grafie. Wszystko co w nim umieścimy, napiszemy czy skasujemy, będzie już zachowane na zawsze. A własne konto można tylko ‚zawiesić’. Dlatego tak ważne jest i warte zastanowienia, co chcemy pokazać światu.

W przypadku kiedy zakładamy własną stronę, własny fan page – co decyduje o tym, kto naszą wiadomość widzi? Najbardziej aktywni znajomi i użytkownicy. Facebook ‚stwierdza’, że ktoś jest sobie bliski, po ‚lajkach’, komentarzach i opiniach. ale jest również bardzo uczuciowy – uwielbia ‚udostępnianie’. Liczy się wpływ zaangażowania na zasięg. Social Media to nic innego jak komunikacja. Dobra i sprecyzowana komunikacja do grupy docelowej.

Tak naprawdę kluczem analizy fan page’a jest pierwsze wrażenie. Fotografia w tle musi mówić ‚witaj’, a logotyp powinien być wyraźny i czytelny. Najlepsza strona jest zawsze otwarta na fanów, bo internauci są również bardzo otwarci. Trzeba wiedzieć jakie statusy publikować w danym momencie, bo słowo „zapraszamy” – to żadna wartość. Ważna jest docelowość strony, nie ilość fanów. Podobno tzw. fanów można nawet ‚kupić’. Warto przeglądać statystyki, analizować i wyciągać wnioski – co najbardziej podoba się innym (zdjęcia, grafika, czy status). No i poza tym ‚odlajkować’ głupie rzeczy.. żeby znaleźć się w grupie szanowanego Eksperta. Wszystko musi być podane w odpowiedni sposób – inaczej inteligentny Facebook uzna.. że nudzisz i z czasem jedynym fanem odwiedzającym Twoją stronę – będziesz tylko Ty. ;)

Korzystanie z mediów społecznościowych – przynosi naprawdę niezłe efekty w promowaniu nauki.
3170f0aa8295c0fe629b37e3d1a51dc6_f1485

na zdjęciu Bartłomiej Rak, specjalista branży interaktywnej z Socjomania.pl

be300a821e723f760ff5eaa9f4692d89_f1486

 

Uczestnicy szkolenia byli bardzo zadowoleni z przekazanej wiedzy. Pod koniec przeprowadzili między sobą głośne dyskusje :).

Po spotkaniu odbyłam krótki spacer po okolicy. Jak widać nowe budynki Technoparku Pomerania F2 F3 i F4 – będą się prezentować po prostu pięknie ! Więcej o projekcie, efekcie końcowym, można przeczytać na stronie technopark-pomerania.pl.

20130605_183012

20130605_183523

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(zdjęcia : technopark-pomerania.pl oraz zbiory własne)

 

O autorze

avatar

epawlak

Jako architekt, grafik, czy podróżnik, staram się zamieniać marzenia w cele. I wiem że się uda! Jestem wielozadaniowa. :) Czasami najchętniej złapałabym wszystkie „sroki za ogon”, żeby robić coś, co mnie nakręca. Bo nie ma rzeczy niemożliwych w życiu do zrealizowania. Trzeba być swoim własnych bohaterem. ;)