SAADIA. Biżuteria z sercem

Styczeń w Polsce już od 21 lat kojarzy się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Inicjatywa piękna i szlachetna. Skupia wokół siebie ludzi, którzy chcą pomagać.

Na tle tej akcji chciałabym przedstawić postać, o której już wspominałam przy okazji artykułu „Miasto Pasji”. Pod nazwą SAADIA kryje się twórczość Eweliny Rząd ze Szczecina, pomysłodawczyni TĘCZAKA, wspaniałego naszyjnika z sutaszu, haftowanego w całej Polsce.  Naszyjnik bierze udział w licytacji, a dochód w całości zostanie przekazany dla WOŚP. Na facebooku projekt bije rekordy popularności. 766 „lajków” i 188 ponownych udostępnień. Zainteresowały się nim także media.

 

 

Ewelina odkąd pamięta zajmowała się rękodziełem i nie jest w stanie dokładnie określić, w którym momencie pasja stała się sposobem na życie. Jej przygoda z biżuterią zaczęła się 5 lat temu od tworzenia dodatków z gotowych elementów. Chciała jednak projektować coś unikalnego, wciąż  poszukiwała nowych technik. Rok temu zainteresowała się sutaszem.  Nie sądziła, że „to coś dla niej”.  A jednak…  To zajęcie bardzo czasochłonne, wymagające dokładności, skupienia i staranności. Przypomina jej bardziej szycie niż haft ręczny.  Tajniki swojej pracy zdradza na warsztatach, które zaczęła organizować od września zeszłego roku, głównie za namową stałych klientek. A chętnych jest całkiem sporo. W tym roku zapowiada się kolejna, szósta edycja.

Na przełomie listopada i grudnia SAADIA zaproponowała na forum grupy sutaszowej, by dołączyć do akcji „Biżuteryjki dla WOŚP” organizowanej po raz drugi przez Edytę Woźniak spod Krakowa. Z jej inicjatywy  powstał m.im. WĘDRAŚ – wędrujący po Polsce naszyjnik, który przebył już ponad 2000 km i zawitał także do Szczecina (wszystkie inicjatywy można śledzić tutaj). W głowie Eweliny narodził się pomysł wykonania wspólnymi siłami naszyjnika z sutaszu w kolorach tęczy, który zostałby przekazany na licytację. W ten sposób powstał niezwykły projekt: TĘCZAK. Zainteresowanie kompletnie zaskoczyło inicjatorkę. Do akcji dołączyły aż 52 artystki, w tym 2 z Włoch. Każda miała za zadanie wykonać jeden fragment naszyjnika wg. projektu Eweliny, która na końcu wszystko własnoręcznie połączyła w całość. Serce naszyjnika, czyli główny element został wykonany przez Jadwigę Betley znaną jako AURUS.

Efektu nie da się opisać. Trzeba go po prostu zobaczyć:

http://aukcje.wosp.org.pl/teczak-niesamowity-naszyjnik-szyty-w-calej-polsce-i698007

W piątek Ewelina otrzymała telefon. Została zaproszona wraz z Edytą Woźniak do programu „Pytanie na śniadanie” w telewizyjnej Dwójce. Emisja odbędzie się w środę 09 stycznia. O TĘCZAKU dowie się cały kraj, a o SAADI usłyszymy jeszcze nie raz.  Jestem tego pewna.

 

 

Wszystkie zdjęcia zostały zamieszczone w tekście dzięki uprzejmości Eweliny Rząd. Więcej o SAADIA na blogu i facebooku.

 

O autorze

avatar

mczarnecka

Jestem kobietą i to po trzydziestce. Odnajduję azyl w niebanalnych rzeczach. Interesują mnie ciekawe wnętrza, zarówno miejsc jak i ludzi. Prywatnie bawię się słowem pisząc teksty do szuflady. Pomimo lęku wysokości, czasami gubię głowę w chmurach.