Rezydencja Mojżesza
Szczeciński Mojżesz to kopia słynnej rzeźby Michała Anioła, którą do zbiorów Muzeum Miejskiego zamówił szczeciński przedsiębiorca Albert E. Toepffer. Przybyła do Szczecina drogą morską z Rzymu w 1911 r. W Muzeum jednak nie znaleziono dla niej miejsca, więc ozdobił dom fundatora w Zdrojach. Jako mienie poniemieckie rzeźba została podarowana stołecznej Warszawie razem z pomnikiem Colleoniego w roku 1948.
Pałac rodziny Toepffer w czasach świetności znajdujący się około 300 m w linii prostej za sztuczną grotą, przy końcu dzisiejszej ul. Grabowej
„Budynek powstał w 1906 roku na wzgórzach Puszczy Bukowej w pobliżu szczecińskiej fabryki cementu „Stern”. Zbudował go Helmut Toepffer – jeden z jej założycieli. Ze względu na położenie pałac był nazywany „Parkhaus”. Rezydencja miała 30 pokoi, nie licząc pomieszczeń gospodarczych, takich jak kuchnia i spiżarnie. Poza dwoma głównymi sypialniami i garderobami na drugim piętrze znajdowało się dziewięć pokoi gościnnych i łazienki. W domu przewidziano również palarnię, gabinet do pisania dla pań, gabinet do pracy, ogród zimowy, pokój do gry w bilard, pokój w stylu wschodnioazjatyckim i obszerną bibliotekę z około 5 tys. woluminów. Na tyłach budynku usunięto połowę wzgórza, aby pomieścić dobudówkę, która miała stanowić pomieszczenie muzealne dla zgromadzonej kolekcji sztuki. Sala [red. Renesansowa] miała wymiary: 8 m wysokości, 12 m szerokości i 24 m długości.
Pałac pełen był zbiorów sztuki, a wnętrza wykonane był z luksusowych materiałów, np. w pokoju azjatyckim, znajdowały się skóry lamparcie, posąg Buddy na postumencie w formie lotosu, ręcznie malowane, dwuczęściowe parawany wykonane z jedwabiu z Azji Wschodniej, a w jadalni sufit i ściany wyłożone były drewnem tekowym ze wschodniej Azji. W boazerii umieszczone były kopie pięknych scen ulicznych, namalowanych przez słynnego Hiszpana, Bartolomé’a Estebana Murillo. Duży stół jadalny, krzesła oraz kredensy były wykonane z tego samego drewna. Do zbiorów sztuki zgromadzonych w pałacu można zaliczyć setki woluminów (często rzadkich, wieloletnich, czy krytych skórą), marmurową kopię pomnika „Mojżesz” Michała Anioła. Cały kompleks nietknięty przetrwał naloty na Szczecin, jednak został rozgrabiony i zdewastowany przez wojska rosyjskie. W późniejszych latach niezagospodarowany dalej niszczał, rozbierany przez „kolekcjonerów” materiałów budowlanych i drewna.” źródło
Rzut parteru pałacu Toepffera zaznaczonym miejscem ustawienia posągu Mojżesza (Sala Renesansowa)
Głowna brama wjazdowa do rezydencji rodziny Toepffer
Porozrzucane elementy betonowych kolumn pałacu Toepffer
Schody prowadzące do Sali Renesansowej w której stał posąg Mojżesza
Pozostałości po kolumnach
Rzeźbione detale architektoniczne (gzyms) z pałacu Toepffer
Betonowy gzyms pochłaniany przez naturę
*** NOWA SIEDZIBA POSĄGU ***
Umieszczenie monumentalnych posągów Mojżesza oraz Fryderyka II Wielkiego nastąpi na zmodernizowanym, zadaszonym szkłem dziedzińcu gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej. W przestrzeni patia planuje się również prowadzenie gastronomii oraz stworzenie miejsca spotkań towarzyskich dla mieszkańców Szczecina, wzbogacających o ofertę kulturalno- artystyczną.
Plan sytuacyjny dziedzińca gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej
Tak może wyglądać zadaszenie dziedzińca szkłem
Zadaszenie szkłem dziedzińca budynku głównego Politechniki Gdańskiej, źródło: www.mmtrojmiasto.pl
Pod zadaszeniem dziedzińca budynku politechniki zawieszono współczesne rzeźby, źródło: szarymioczami.blox.pl
Najnowsze Komentarze
Agnieszka
Suuper. Właśnie planujemy podobną podróż stopem z
7 lat temuOla
Uwielbiam patrzeć "z góry na Szczecin"! Widoki, które
7 lat temuPaulina
Dla mnie najsmaczniejsze sa w cukierni na Jagiellonskiej.
8 lat temutamcetka
Byłam, widziałam, mam mieszane uczucia. muzyka tak,
8 lat temu