Stern pomnik z betonu

Cement w XX wieku na Pomorzu był niezwykle nowoczesnym, ekstrawaganckim i szanowanym materiałem do tego stopnia, że nawet pomniki nagrobne wykonywano z betonu – były droższe niż kamienne.  W pobliżu osiedla Zdroje przy złożach skał wapiennych powstała wielka fabryka cementu STERN-Stettiner Portland-Zementfabrik, której właścicielem była rodzina Toepf­fer. Właściciele cementowni obok zakładu produkcyjnego założyli park, w którym relaksowali się szczecinianie – zobacz jak on wyglądał i jak obecnie się prezentuje.

park topfeldów

Zdjęcie archiwalne przedstawiające Park Toepffer, w którym umieszczone były dwa betonowe pomniki (cenotaf)

DSC_0710

Dzisiaj w miejscu, w którym stały rzeźby (wejście do parku), został jedynie jeden kamienny cokół, drugi został przewrócony.

DSC_0710

Widok obecny rzeźby

1

Cenotaf  (grobowiec) „Źródełko” powstał na przełomie XIX/XX wieku. Wykonany ze sztucznego kamienia. Na ścianie frontowej współczesna płaskorzeźba przedstawiająca kobietę z dzbanem, czyli Źródło.

2

W pomnik Źródełko ufundowany został w 1912 roku z okazji pięćdziesięciolecia powstania cementowni „Stern”.  Schowana była w nim urna (Elsy) żony Helmuta Toepffera (syna A. E. Toepffera i jego spadkobierca).

Elsa wzięła ślub z Helmutem Toepfferem dnia 3 sierpnia 1900 roku, natomiast 17.06.1901 r. urodziła jedyną córkę Ruth Toepffer, zmarła w 1942 roku.

3

Autorem pracy jest Delbrück – cenotaf (grobowiec) o wysokości ok. 3,5 m

4

5

Herb rodzinny …

 6

grota

Zdjęcie archiwalne, widzimy dwa łuki o rozpiętości 30 m i wysokości 10 m. Pierwszy został zbudowany w 1880 r.  z Schotterbeton (beton ze żwiru/tłuczenia), natomiast drugi powstał w 1889 r. był cieńszy ponieważ został zbudowany z żelbetu. Na łukach ustawiony został pawilon w chińskim kształcie (tzw. pagoda).  Celem konstrukcji łukowych było naoczne przedstawienie możliwości „nowego” betonu zbrojeniowego obok już popularnego betonu z tłuczenia/żwiru.

Nad stylizowaną grotą znajdował się zadaszony parkiet taneczny, w którym odbywały się festyny z muzyką i tańcami przy akompaniamencie orkiestry. Za parkiem znajdował się oszklony ogród zimowy, skąd prowadziły spiralne schody do wnętrza groty.

Celem stworzenia groty było zademonstrowanie potencjalnym klientom zastosowań produkcji cementu firmy Stern

7

Łuk z Schotterbeton (beton ze żwiru/tłuczenia), na którym znajdował betonowy pawilon w chińskim kształcie (tzw. pagoda)

8

Niewątpliwą atrakcją turystyczną okolic Jeziora Szmaragdowego byłą również, ufundowana przez Alberta Eduarda Toepffera, grota. Zbudowana w 1880 roku na wzór naturalnych jaskiń, występujących w górach wapiennych – stan aktualny

Zobacz rów­nież:

Ceglany mostek fabryki Stern w Szczecin Zdroje

Ceglany tunel fabryki Stern

O autorze

avatar

Mariusz Kopański

Szalony indywidualista, fotograf, doktorant igrający z ogniem, z którym można pójść na „wrzosowisko” i zapomnieć wszystko… .