noc kupały w szczecinie

Raz do roku, w najkrótszą noc, która przypada na 21/22 czerwca obchodzone jest święto Kupały. Jednym z najpiękniejszych zwyczajów towarzyszących tej nocy jest puszczanie lampionów szczęścia. Okazję do uczczenia tego święta i puszczenia własnego lampionu będziemy mieć już w najbliższy piątek o godzinie 21:00 na Jasnych Błoniach. 

fot. Zbigniew Ratajczak
fot. Zbigniew Ratajczak

Noc Kupały to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone jest w czasie letniego przesilenia Słońca, w najkrótszą noc w roku, która przypada najczęściej na noc z 21 na 22 czerwca. W czasie tej magicznej nocy wedle tradycji palono ogniska przy których wróżono i tańczono, młode dziewczęta puszczały wraz z nurtem rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Wierzono również, że od równonocy wiosennej do przesilenia letniego nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach. Kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca miała mieć natomiast lecznicze właściwości.

Obecnie w noc Kupały ludzie spotykają się po to, by razem puszczać lampiony szczęścia. Często wrzuca się do nich karteczki z życzeniami, które podobno wysłane do nieba spełniają się zaraz po tym, jak lampion zniknie  z naszych oczu, gdzieś za horyzontem. Z tymi życzeniami zapewne różnie bywa, ale zawsze warto spróbować. Dodatkowo widok kilkuset niby świetlików na niebie jest niezapomnianym przeżyciem. Wszystkich, którzy mają ochotę puścić własny lampion zapraszam w najbliższy piątek na Jasne Błonia na godzinę 21:00. Organizatorzy podają, że lampiony będzie można zakupić na miejscu. Poniżej podaje link do wydarzenia na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej informacji. Aktualnie na wydarzenie zapisało się aż  2 845 osób. Mam nadzieje, że nie zawiedziecie, bo im więcej osób tym więcej lampionów, a im więcej lampionów tym piękniej rozświetlimy tej nocy szczecińskie niebo  !

Więcej info na stronie wydarzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorze

avatar

aletniowska

Mam 20 lat i aktualnie jestem na pierwszym roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Moją największą pasją, oprócz sportu pod każdą możliwą postacią, są podróże. Podróże, nowe miejsca, nowi ludzie, a przez to także nowe inspiracje. W szczecinie mieszkam od zawsze i chciałabym dzielić się z wami informacjami o szczecińskich miejscówkach które warto odwiedzić, rzeczach które warto zobaczyć i ludziach których warto poznać. ;)