Przegląd świątecznej ramówki TV

Nie jest niczym złym spędzanie Bożego Narodzenia we własnym domu. Przede wszystkim w ten sposób najlepiej odpoczniemy po świątecznej gorączce.  Co ważniejsze, możemy wówczas spędzić czas z najbliższymi, dla których – jak często bywa – na co dzień nie mamy nawet chwili.  Oczywiście, kiedy już zasiądziemy do świątecznego stołu, zapewne większość z nas przed rozpoczęciem uczty włączy telewizor. Z tego powodu Szczecin Aloud zatroszczy się o swoich czytelników i pomoże Wam wybrać najciekawsze propozycje warte obejrzenia w rodzinnym gronie, podczas Bożego Narodzenia!

 

„Nietykalni”

Wigilijnym hitem są bezdyskusyjnie „Nietykalni” (TVP KULTURA 20.20 – Wigilia), genialny komediodramat. Przedstawiona zostaje sytuacja, kiedy czarnoskóry Driss, reprezentujący najuboższe dzielnice Francji, zostaje opiekunek niezwykle zamożnego, lecz nieszczęśliwie niepełnosprawnego Phillippe’ a. Autorzy zawarli w swoim filmie wszystko, co kocha każdy widz. Otóż znajdziemy tutaj chociażby wątek miłosny – notabene otrzemy się  o problem wstydliwego i ograniczonego mężczyzny w kwestii swoich uczuć. Kolejnym atutem jest niesamowity dowcip, który dodatkowo został w bardzo dobry sposób wywarzony z tragizmem – wiele razy w naszym sercu pojawi się skrucha, nie wspominając już o smutku i nostalgii. Na koniec należy dodać, że jest to niezwykle dojrzała produkcja, która niestety może zanudzić najmłodszych, więc jeśli w naszym gronie są dzieci, lepiej zmienić kanał.

 

 

„Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”

Alternatywą dla dość wymagającego komediodramatu pt. „Nietykalni” są mniej absorbujące propozycje, a tych w tegoroczną Wigilię jest naprawdę sporo.  Wówczas, gdy oglądamy film w rodzinnym gronie dobra komedia jest zawsze odpowiednim wyborem. Z tego względu warty obejrzenia jest „Asterix i Obleix: Misja Kleopatra” (TVN 20.05 – Wigilia) – adaptacja słynnego francuskiego komiksu. Przede wszystkim wybór tego filmu spodoba się zwłaszcza najmłodszym, o których nie należy zapominać trzymając pilot w dłoni. Podobnymi propozycjami są także: „Teściowie” (TVP 2; 21.40 – Wigilia ), „Kevina sam w domu” ( Polsat 20.05 – Wigilia ), oraz „Milion na gwiazdkę” (Polsat 22.15 – Wigilia). Idąc w nieco innym kierunku, lecz trzymając się świąt z humorem, na pewno zatrzymamy się na komediach romantycznych: „Czego pragną dziewczyny” (TVN 22.20 – Wigilia) oraz „Wytańczyć marzenia” (TVN 7; 20.00 – Wigilia). Fanów młodzieżowej fantastyki powinien ucieszyć fakt emisji  „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” (20.00 TV Puls – Wigilia).

 

 

 

„Happy Feet: Tupot małych stóp”

Pierwszy dzień świąt przed telewizorem będzie na pewno atrakcyjniejszy dla dzieci. Wówczas zostanie wyemitowanych sporo filmów animowanych: „Happy feet: Tupot małych stóp” (TVN 14.40 – I dzień świąt), „Mikołajek” (TVP 2;  15.25 – I dzień świąt), „Artur ratuje gwiazdkę” ( TVN 20.05 – I dzień świąt), „Czerwony Kapturek: Historia prawdziwa” ( 13.25 TV 4 – I dzień świąt) i w końcu „Jak wytresować smoka” (TVN 7; 20.00 – I dzień świąt). Pomimo tylu atrakcji nie zostawiajmy dziecka samego przed telewizorem, wręcz przeciwnie spędźmy z nim ten czas. Film animowany wbrew pozorom może wiele nauczyć także dorosłych. Oczywiście w telewizji znajdziemy, podobnie jak w Wigilię, wiele komedii romantycznych: „Listy do M.” ( TVN 20.00 –  I dzień świąt), „Holiday” (TVP 1 20.25  – I dzień świąt), „Pretty woman” (TVP 2; 22.20 – I dzień świąt). Filmem bazującym na świątecznym klimacie jest obraz pt. „Święta Last Minute” (Polsat 22.10 – I dzień świąt).

 

„Zawód święty Mikołaj”

Drugiego dnia świąt znajdziemy coś dla każdego. Zadowoleni będą miłośnicy kina sensacyjnego i kryminalnego : „Złap mnie jeśli potrafisz” (TVN 7 20.00 – II dzień świąt); dzieci oraz fani animacji: „Gdzie jest Nemo” (Polsat 20.05 – II dzień świąt); osoby chcące się pośmiać ostatniego dnia świąt: „Asterix na olimpiadzie” (TVN 20.00 – II dzień świąt), „Flinstonowie” ( TV Puls 14.40 – II dzień świąt), „Wolna chata” (Polsat 22.10 – II dzień świąt). Jeśli tego ostatniego dnia świąt chcemy jeszcze poczuć bożonarodzeniowy klimat pomimo tego, że on już jednak wygasa, polecamy następujące filmy: „Czekając na cud” (TV 4; 11.30 – II dzień świąt), „Zawód Święty Mikołaj” (TV 4; 13.20 – II dzień świąt), Świąteczne psiaki (TV 4; 16.55 – II dzień świąt). Z kolei ciekawa propozycja została przygotowana także dla bardziej wymagających widzów: „Ojciec chrzestny” (TVN 22.25 – II dzień świąt), „Jesteś bogiem” (TVP KULTURA 20.20 – II dzień świąt).

Jak widzimy bożonarodzeniowa propozycja wielu kanałów telewizyjnych jest naprawdę bogata i jest z czego wybierać. Pozostaje tylko życzyć wesołych świąt i smacznego karpia!

 

O autorze

avatar

Kamil Żółkiewicz

Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.