Bezglutenowy Szczecin

W sobotę 27 kwietnia odbyła się w Szczecinie konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz Oddział Zachodniopomorski Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego  pt. „Różne spojrzenia na celiakię”. Jej patronem honorowym było m.in. Miasto Szczecin. Jako osoba na  diecie bezglutenowej, oraz bloger Szczecin Aloud obecność na takiej konferencji uznałem za swój obowiązek ;)

 Co tu dużo mówić – konferencja była bardzo udana. Każdy mógł być zadowolony – wśród wykładanych treści znalazło się coś ciekawego zarówno dla lekarzy czy dietetyków, jak i dla zwykłych „bezglutenowców”. Co więcej, nawet osoba całkowicie niezorientowana w temacie oddziaływania glutenu na organizm u osób „nietolerancyjnych” mogła dowiedzieć się najważniejszych na ten temat faktów; m.in. z bardzo ciekawie przeprowadzonego wykładu dr n.med. Wojciecha Marlicza. Warte zapamiętania na pewno były zalecenia specjalistki w zakresie żywienia Magdaleny Napierały, oraz cenne informacje na temat arcyzdrowego zboża o nazwie amarantus, przedstawione przez dr Marka Kubarę. Mnóstwa pozytywnej energii dostarczył poetycki wykład dr Małgorzaty Moś. Oprócz uczty dla ducha, było też coś dla ciała – w formie bezglutenowego poczęstunku, o który zadbały zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem firmy produkujące żywność bezglutenową.

Osobiście najbardziej zapamiętam jednak moment wejścia na salę im. Mikołaja Kopernika na SPSK nr 2  i ujrzenia tam… mnóstwa entuzjastycznie nastawionych do sprawy ludzi (w tym kilku naprawdę pięknych kobiet;)) I radość z faktu, że nie jestem w swojej bezglutenowości osamotniony. Oczywiście miałem tę świadomość wcześniej, lecz naoczne doświadczenie tego dało mi mnóstwo pokrzepienia. Jak również możliwość wzięcia udziału w takim wydarzeniu w swoim mieście!

 

***

 

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, występującym m.in. w pszenicy. Powszechnie wykorzystywany  w przemyśle spożywczym jest jednocześnie jednym z najczęściej występujących alergenów. Bezwzględna nietolerancja glutenu objawia się nieuleczalną chorobą  zwaną celiakią, jej łagodniejsza forma to po prostu alergia na gluten(jak w moim przypadku).  Ze względu na szeroki zakres wywoływanych dolegliwości, uczulone osoby często nie zdają sobie sprawy z przyczyny ich problemów zdrowotnych. Propagowaniem wiedzy na ten temat zajmuje się Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jeśli o mnie chodzi, to dieta bezglutenowa jest jedną z najlepszych rzeczy które mnie spotkały :)

 

Krzysztof Łuksza

O autorze

avatar

kluksza

wokolzycia.eu, wolnoscmediow.org, blog.szczecin.eu, fb.com/polecamNietzschego