„Obietnica Pandory” – film, który zmienia punkt widzenia

Czy jesteśmy w stanie myśleć o energii jądrowej w oderwaniu od stereotypów?  W dokumencie „Obietnica Pandory” (tytuł oryginalny: „Pandora’s Promise”) amerykański reżyser Robert Stone analizuje osobiste historie znanych działaczy ekologicznych, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej. Ich doświadczenia skłaniają widza do refleksji nad własnymi poglądami na ten temat. 24 lutego o godz. 20:00 w szczecińskim Kinie Pionier odbędzie się bezpłatny pokaz filmu.

„Obietnica Pandory” została entuzjastycznie przyjęta na festiwalu Sundance w 2013 roku i na innych ważnych przeglądach kina niezależnego. Film stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Śledząc proces ewolucji poglądów bohaterów – uznanych ekologów i naukowców, reżyser analizuje powszechne mity i uprzedzenia związane z energetyką jądrową.

 – Od początku wiedziałem, że ten film musi być mocno osobisty, żeby w ogóle wywarł jakikolwiek wpływ na masową publiczność. Już na wstępnym etapie podjąłem decyzję, że skupię się na kilku kluczowych osobach, które, tak jak ja, radykalnie zmieniły swoje przekonania na temat energii jądrowej. Ich ewolucja, od stanowczego stanowiska antynuklearnego, aż do gorliwej postawy pro-nuklearnej, stanowi centralną oś dramatyczną dokumentu. Mam nadzieję, że poprzez ten film uda mi się zaprosić publiczność do podobnej intelektualno-poznawczej przygody ody – mówi Robert Stone, reżyser filmu.

YouTube Preview Image

Również w Polsce dokument ma szansę stać się ważnym elementem społecznej debaty na temat energii jądrowej, aktualnie prowadzonej w kontekście planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. „Obietnica Pandory” zaprezentowana zostanie polskim widzom w ramach bezpłatnych pokazów otwartych w wybranych kinach studyjnych w kraju. Projekcja dla szczecińskiej publiczności odbędzie się 24 lutego o godz. 20.00 w Kinie Pionier, przy ul. Wojska Polskiego 2.

Obietnica Pandory_plakat

Promocja filmu jest elementem programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 – spółkę celową odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Za Polską dystrybucję filmu „Obietnica Pandory” odpowiedzialna jest firma Gutek Film. Seria pokazów organizowana jest w ramach programu informacyjno-edukacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 sp. z o.o – spółkę utworzoną w celu przygotowania i przeprowadzenia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Celem programu jest przekazywanie rzetelnej, obiektywnej i przystępnej wiedzy na temat energetyki jądrowej, umożliwiającej wyrobienie sobie własnej opinii w tej sprawie.

 Dodatkowe informacje: www.swiadomieoatomie.pl/obietnica-pandory

 

O autorze

avatar

SzczecinAloud

Szczecin Aloud to inspirujący głos miasta. To przestrzeń, w której ciekawe teksty, interesujące zdjęcia i intrygujące filmy pokazują Szczecin oczami jego wyjątkowych mieszkańców.