Światowe śpiewanie w Operze na Zamku

Rzadko zdarza się, żeby na polskich scenach występowały sopranistki koloraturowe światowej klasy. A jednak! Zdarzy się to 23 listopada w odnowionej siedzibie Opery na Zamku (już na Zamku). A to za sprawą Patricii Petibon i towarzyszącej jej Susan Manoff

Zastanawiacie się co to właściwie sopran koloraturowy? Jest to ten najwyższy i najbardziej ruchliwy głos kobiecy. Najsłynniejsza chyba aria na „koloraturę”- aria Królowej Nocy („Der Holle Rache”) z opery „Czarodziejski Flet”, kompozycji Mozarta.

YouTube Preview Image

Po wysłuchaniu chyba już wiecie jak niesamowitym głosem obdarzone są sopranistki koloraturowe. Jedna z nich, francuska, mająca na swoim koncie wiele spektakli i nagrań (w tym również ekskluzywny kontrakt z jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw muzyki klasycznej- Deutsche Grammophon!), specjalizująca się w muzyce barokowej (wiele ozdobników, nieco inne śpiewanie, ale równie widowiskowe) wystąpi u nas, w Szczecinie. Będzie to jednocześnie pierwszy koncert Particii Petibon w Polsce. Śpiewała m.in w Opera de Paris, Deutsche Oper am Rhein, Opera Bastille, Theateran der Wien, u boku samego  Placido Domingo (jeden ze słynnych Trzech Tenorów- obok Carerasa i Pavarottiego).

Na scenie kreuje często dość kontrowersyjne postaci, nie bojąc się śmiałych pomysłów reżyserów. Trzeba przyznać, że zwraca tym na siebie uwagę. Dodając do tego specyficzny ton głosu i charakter śpiewania otrzymujemy artystkę, która przyciąga media i zaciekawioną publiczność. Co mam na myśli mówiąc o kontrowersyjnych kreacjach i interpretacji zamysłu reżysera? Zobaczcie sami:

YouTube Preview Image

A co usłyszmy na koncercie? Autorski program Patricii i jej pianistki- Susan Manoff- tej samej, z którą nagrała płytę La Belle Excentrique. nagrodzoną ECHO Klassik 2015 (niemiecką nagrodą muzyczną, związaną z prestiżową wytwórnią Universal) w kategorii „Solistische Einspielung des Jahres/Gesang – Lied” (Solo Nagranie Roku/ Piosenki). A tak prezentuje się klip reklamujący duet artystek:

YouTube Preview Image

Koncert w Operze na Zamku na pewno będzie niezwykłym wydarzeniem. Petibon w lżejszej muzyce francuskiej czuje się znakomicie, jej głos brzmi w tym repertuarze naprawdę intrygująco. Patrząc na ceny biletów- również prezentuje się to dość dobrze (zważywszy na rangę śpiewaczki, jej popularność i ceny biletów za granicą). 23 listopada- kierunek- Opera na Zamku. Już na Zamku, na wieczór z Petibon.

YouTube Preview Image
użyte zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony Artystki

O autorze

avatar

dellatraviata

Szczecin jest moim miastem. Mimo wielu wad ma też swoje zalety. Może nie jest ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski (jeszcze), ale się stara. Potrafi mnie zaskakiwać i uczy cierpliwości. Spróbuję Wam pokazać jego (być może) mniej znaną- muzyczną stronę:)