53km od Szczecina.

Szczecin jest dla mnie idealną bazą wypadową. Mieszkając i pracując w centrum chłonę jego niepowtarzalną atmosferę, a w każdy weekend wyruszam w nieznane. Poniższym tekstem rozpoczynam cykl artykułów, w którym przenoszę was w różne miejsca oddalone od 0 do 100 kilometrów od Szczecina.

Podziwiając widoki  z licznych szczecińskich wzgórz na deltę Odry zawsze pojawiała się u mnie ciekawość tego jak wygląda Szczecin od strony wody. Tyle mówiłem znajomym jaki to mamy niewykorzystany potencjał, rzeki, jeziora, niesamowite krajobrazy. Dzikość dostępną na wyciagnięcie ręki. Wszystko to obserwowałem jedynie od strony lądu. Nie ukrywam, żeglarstwo nie jest moją pasją. Nie stanę się nagle kimś na wzór przywódcy wikingów Ragnara Lothbroka czy rodzimego bohatera Aleksandra Doby. Są jednak tacy co wodniactwo mają we krwi. Dla nich wodny Szczecin stoi otworem. Jakiś czas temu przypadkiem poznałem takich ludzi i udałem się z nimi w rejs.

W ciągu dwóch dni podziwiałem fajerwerki na festiwalu Pyromagic, przeżyłem chorobę morską przy 6 w skali Beauforta, by finalnie znaleźć się na słonecznych zboczach Lubina. Zobaczcie sami co zobaczyłem w promieniu 53 km od Szczecina.

0

Wpływamy na pokaz sztucznych ogni.

11a 2 2a 3 4 5 678 13 14 14a 15 16 18 20 21

22a

23

 Kormorany. Dalej pędzimy na falach przez zalew i pod wieczór znajdujemy się obok klifów w Lubinie.

Poniżej Orzeł Bielik.

9a

252627

 

29

 

Pomnik przyrody-Dąb Prastary w Wapnicy. Jego obwód mierzony w pierśnicy wynosi prawie 6,5 m, a wiek drzewa ocenia się na ok. 600 lat. Niestety dzień przed naszym przybyciem uległ on zancznym uszkodzeniom w wyniku pożaru. Mam nadzieje, że przetrwa.

29b

Jezioro Turkusowa w Wapnicy.

29c

29d

W drodze na wzgórze Zielonka.

30

Wzgórze Zielonka-81 m n.p.m.

buk

kosciol

Kościół w Lubinie.

lubin

Widok z Grodziska w Lubinie.

lubin1

Restauracja na terenie grodziska. Polecam pyszną sielawę.lubin2 lubin3 lubin6 lubin9 lubin11 mapka

O autorze

avatar

Wiktor Kłyk

Pasjonuje mnie Szczecin, w jego zakamarkach, architekturze, ludziach i niebywałym otoczeniu widzę ogromny potencjał. Życzę wyśmienitej lektury i mocy inspiracji! Wiktor Kłyk