Kind of Jazz – koncert w Ceglanej

Następna niedziela przyniesie nam wieczór niezapomnianych, klimatycznych uniesień jazzowych na koncercie Kind of Jazz. Już 28 sierpnia o godzinie 18.00 spotkamy się w Ceglanej, aby zrelaksować się przy muzyce zespołów takich, jak:

– List Otwarty

– Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

– HoTS

– Piechota

 

3Dlaczego Ceglana? Ponieważ obiekt mieszczący się w dawnej Baterii Północnej wciąż nie odkrył swoich wszystkich tajemnic. Dokładnie jak, jak ten koncert – piszą organizatorzy na stronie wydarzenia.

Dlaczego więc Jazz? Ponieważ jest on najbardziej tajemnicznym gatunkiem muzycznym.

Powstał on w Ameryce Północnej, podczas złożonego procesu z połączenia afrykańskiej muzyki ludowej oraz elementów muzyki amerykańsko-europejskiej. Kluczowym miastem dla rozwoju jazz’u był Nowy Orlean, z którego pochodził nikt inny, niż sam Louis Armstrong – najbardziej rozpoznawalny muzyk tego gatunku, genialny trębacz i wokalista.

Jazz w Polsce zaczął się upowszechniać w latach 20. ubiegłego wieku. Pierwszy koncert dał zespół Zygmunta Karasińskiego w roku 1928. Lata 30. przyniosły z kolei tzw. fazę swingową. Po drugiej wojnie światowej odżyła tradycja, lecz jeszcze do końca lat 40. jazz był potępiany jako muzyka imperialistyczna – nastąpił okres zwany “jazzem katakumnowym”, w którym muzykę wykonywano nieoficjalnie. Od roku 1956 gatunek wrócił do łask, pojawiły się pierwsze festiwale jazzowe.
Wstęp na koncert jest darmowy.

Więcej informacji znajdziecie na wydarzeniu Kind of Jazz w Ceglanej na Facebook’u.


Zobaczymy się?

O autorze