Stern pomnik z betonu
Cement w XX wieku na Pomorzu był niezwykle nowoczesnym, ekstrawaganckim i szanowanym materiałem do tego stopnia, że nawet pomniki nagrobne wykonywano z betonu – były droższe niż kamienne. W pobliżu osiedla Zdroje przy złożach skał wapiennych powstała wielka fabryka cementu STERN-Stettiner Portland-Zementfabrik, której właścicielem była rodzina Toepffer. Właściciele cementowni obok zakładu produkcyjnego założyli park, w którym relaksowali się szczecinianie – zobacz jak on wyglądał i jak obecnie się prezentuje.
Zdjęcie archiwalne przedstawiające Park Toepffer, w którym umieszczone były dwa betonowe pomniki (cenotaf)
Dzisiaj w miejscu, w którym stały rzeźby (wejście do parku), został jedynie jeden kamienny cokół, drugi został przewrócony.
Widok obecny rzeźby
Cenotaf (grobowiec) „Źródełko” powstał na przełomie XIX/XX wieku. Wykonany ze sztucznego kamienia. Na ścianie frontowej współczesna płaskorzeźba przedstawiająca kobietę z dzbanem, czyli Źródło.
W pomnik Źródełko ufundowany został w 1912 roku z okazji pięćdziesięciolecia powstania cementowni „Stern”. Schowana była w nim urna (Elsy) żony Helmuta Toepffera (syna A. E. Toepffera i jego spadkobierca).
Elsa wzięła ślub z Helmutem Toepfferem dnia 3 sierpnia 1900 roku, natomiast 17.06.1901 r. urodziła jedyną córkę Ruth Toepffer, zmarła w 1942 roku.
Autorem pracy jest Delbrück – cenotaf (grobowiec) o wysokości ok. 3,5 m
Herb rodzinny …
Zdjęcie archiwalne, widzimy dwa łuki o rozpiętości 30 m i wysokości 10 m. Pierwszy został zbudowany w 1880 r. z Schotterbeton (beton ze żwiru/tłuczenia), natomiast drugi powstał w 1889 r. był cieńszy ponieważ został zbudowany z żelbetu. Na łukach ustawiony został pawilon w chińskim kształcie (tzw. pagoda). Celem konstrukcji łukowych było naoczne przedstawienie możliwości „nowego” betonu zbrojeniowego obok już popularnego betonu z tłuczenia/żwiru.
Nad stylizowaną grotą znajdował się zadaszony parkiet taneczny, w którym odbywały się festyny z muzyką i tańcami przy akompaniamencie orkiestry. Za parkiem znajdował się oszklony ogród zimowy, skąd prowadziły spiralne schody do wnętrza groty.
Celem stworzenia groty było zademonstrowanie potencjalnym klientom zastosowań produkcji cementu firmy Stern
Łuk z Schotterbeton (beton ze żwiru/tłuczenia), na którym znajdował betonowy pawilon w chińskim kształcie (tzw. pagoda)
Niewątpliwą atrakcją turystyczną okolic Jeziora Szmaragdowego byłą również, ufundowana przez Alberta Eduarda Toepffera, grota. Zbudowana w 1880 roku na wzór naturalnych jaskiń, występujących w górach wapiennych – stan aktualny
Zobacz również:
Najnowsze Komentarze
Agnieszka
Suuper. Właśnie planujemy podobną podróż stopem z
7 lat temuOla
Uwielbiam patrzeć "z góry na Szczecin"! Widoki, które
7 lat temuPaulina
Dla mnie najsmaczniejsze sa w cukierni na Jagiellonskiej.
8 lat temutamcetka
Byłam, widziałam, mam mieszane uczucia. muzyka tak,
8 lat temu