Rezydencja Mojżesza

Szczeciński Mojżesz to kopia słynnej rzeźby Michała Anioła, którą do zbiorów Muzeum Miejskiego zamówił szczeciński przedsiębiorca Albert E. Toepffer. Przybyła do Szczecina drogą morską z Rzymu w 1911 r. W Muzeum jednak nie znaleziono dla niej miejsca, więc ozdobił dom fundatora w Zdrojach. Jako mienie poniemieckie rzeźba została podarowana stołecznej Warszawie razem z pomnikiem Colleoniego w roku 1948.

rezydencja Topffer

Pałac rodziny Toepffer w czasach świetności znajdujący się około 300 m w linii prostej za sztuczną grotą, przy końcu dzisiejszej ul. Grabowej

„Budynek powstał w 1906 roku na wzgórzach Puszczy Bukowej w pobliżu szczecińskiej fabryki cementu „Stern”. Zbudował go Helmut Toepffer – jeden z jej założycieli. Ze względu na położenie pałac był nazywany „Parkhaus”. Rezydencja miała 30 pokoi, nie licząc pomieszczeń gospodarczych, takich jak kuchnia i spiżarnie. Poza dwoma głównymi sypialniami i garderobami na drugim piętrze znajdowało się dziewięć pokoi gościnnych i łazienki. W domu przewidziano również palarnię, gabinet do pisania dla pań, gabinet do pracy, ogród zimowy, pokój do gry w bilard, pokój w stylu wschodnioazjatyckim i obszerną bibliotekę z około 5 tys. woluminów. Na tyłach budynku usunięto połowę wzgórza, aby pomieścić dobudówkę, która miała stanowić pomieszczenie muzealne dla zgromadzonej kolekcji sztuki. Sala [red. Renesansowa] miała wymiary: 8 m wysokości, 12 m szerokości i 24 m długości.
Pałac pełen był zbiorów sztuki, a wnętrza wykonane był z luksusowych materiałów, np. w pokoju azjatyckim, znajdowały się skóry lamparcie, posąg Buddy na postumencie w formie lotosu, ręcznie malowane, dwuczęściowe parawany wykonane z jedwabiu z Azji Wschodniej, a w jadalni sufit i ściany wyłożone były drewnem tekowym ze wschodniej Azji. W boazerii umieszczone były kopie pięknych scen ulicznych, namalowanych przez słynnego Hiszpana, Bartolomé’a Estebana Murillo. Duży stół jadalny, krzesła oraz kredensy były wykonane z tego samego drewna. Do zbiorów sztuki zgromadzonych w pałacu można zaliczyć setki woluminów (często rzadkich, wieloletnich, czy krytych skórą), marmurową kopię pomnika „Mojżesz” Michała Anioła. Cały kompleks nietknięty przetrwał naloty na Szczecin, jednak został rozgrabiony i zdewastowany przez wojska rosyjskie. W późniejszych latach niezagospodarowany dalej niszczał, rozbierany przez „kolekcjonerów” materiałów budowlanych i drewna.” źródło

 

 

Plan ezydencji Toepffera

 Rzut parteru pałacu Toepffera zaznaczonym miejscem ustawienia posągu Mojżesza (Sala Renesansowa)

 

DSC_0722

Głowna brama wjazdowa do rezydencji rodziny Toepffer

DSC_0721

Porozrzucane elementy betonowych kolumn pałacu Toepffer

DSC_0724

DSC_0725

 Schody prowadzące do Sali Renesansowej w której stał posąg Mojżesza

DSC_0726

Pozostałości po kolumnach

DSC_0732

Rzeźbione detale architektoniczne (gzyms) z pałacu Toepffer

DSC_0735

Betonowy gzyms pochłaniany przez naturę

*** NOWA SIEDZIBA POSĄGU ***

Umieszczenie monumentalnych posągów Mojżesza oraz Fryderyka II Wielkiego nastąpi na zmodernizowanym, zadaszonym szkłem dziedzińcu gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej. W przestrzeni patia planuje się również prowadzenie gastronomii oraz stworzenie miejsca spotkań towarzyskich dla mieszkańców Szczecina, wzbogacających o ofertę kulturalno- artystyczną.

plan

Plan sytuacyjny dziedzińca gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej

dziedziniec_b

Tak może wyglądać zadaszenie dziedzińca szkłem

1437680_3

Zadaszenie szkłem dziedzińca budynku głównego Politechniki Gdańskiej, źródło: www.mmtrojmiasto.pl

Program_Parktyk_PG_021

Pod zadaszeniem dziedzińca budynku politechniki zawieszono współczesne rzeźby, źródło: szarymioczami.blox.pl

O autorze

avatar

Mariusz Kopański

Szalony indywidualista, fotograf, doktorant igrający z ogniem, z którym można pójść na „wrzosowisko” i zapomnieć wszystko… .