digital_ia.13 czyli sztuka, technologia i… biologia

W piątek, 25 stycznia, równo o godz. 19.13 w klubie 13 muz rozpoczęła się piąta edycja festiwalu sztuki digitalnej digital_ia.13 – w tym roku odbywającego się pod hasłem bio_kinetic_tech_art.

Wydarzenia odbywające się w dniach 25-27 stycznia w klubie 13 muz zdeterminuje bio art, czyli jeden z najnowszych trendów  w sztuce współczesnej, wyrastający z zainteresowania artystów naukami przyrodniczymi – biologią, biotechnologią oraz szerzej związkami sztuki z nauką.

SOXELS – instalacja zrealizowana podczas 4 dni twórczych warsztatów pod okiem dyrektora kreatywnego ART+COM, Felixa Harmood Becka oraz Simona Schiessla. Jest to interaktywna fasada audiowizualna składająca się z półprzeźroczystych głośniczków i projekcji sterowanych przez specjalnie stworzone oprogramowanie.

Oribotics – sterowane elektronicznie roboty, które tworzą zdumiewający, ruszający się obraz.

Microscopic Opera – sztuka, którą tworzą mikroskopijne organizmy niewidoczne dla ludzkiego oka. Małe świecące stworzenia tańczą, wyginają się i wydają dźwięki. Niezwykły spektakl, który można oglądać pod szkłem mikroskopu.

Oprócz tego na gości festiwalu czeka wiele innych ciekawych rzeczy, m.in.  świetlny performance Camera Lucida, podczas którego, w absolutnej ciemności możemy na własne oczy zobaczyć dźwięk. Warty uwagi jest również pokaz Virus Video, w którym sekwencja wirusa grypy steruje pojawianiem się mikroorganizmów w przestrzeni trójwymiarowej, a wyzwalanie kolejnych sekwencji odbywa się pod wpływem dźwięku. W instalacji Bios i Zoemożemy obserwować współdziałanie komputera i rośliny. Na najmłodszych czeka #interactive junior space – przestrzeń będąca jednocześnie wystawą i miejscem zabawy dla dzieci. Jest to część projektu #digital(dot)kids – pierwszej odsłony kampanii „Przepraszam! Tworzę się”.

O autorze

avatar

Grzegorz Kluczyński

Urodziłem się w Szczecinie, tutaj mieszkam i pewnie również tutaj doczekam późnej starości. Od kilku lat staram się udowodnić wszystkim niedowiarkom, że Szczecin nie jest wioską z tramwajami... i chyba mi się to udaje! :)