R + R+ = ZONA | Nierówne Równanie Galerii

Matematyka w sferze sztuki jest kwestią kłopotliwą, bo owszem, istnieje w niej jako jeden z podstawowych elementów działań, porównań i prowokacji, ale czasem stawia ramy i konkretnie definiuje coś, co powinno być odbierane przez  każdego z nas inaczej.

Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2, tzw. Pałac pod Globusem, poziom „-1”, czyli piwnica. Korytarz i sale muzyków, perkusja, kontrabas. Jakaś ekipa fajnie przygrywa dobrym jazzem, czuć klimat nieśpiesznego, dobrze wyczutego rytmu. Dalej galerie Akademii. Galeria Rektorska, Galeria R+ oraz ZONA Sztuki Aktualnej.

Galeria Rektorska patrzy na wszystkich z góry, jako najbardziej poważna, ale w sumie jest też wyżej, bo na 1 piętrze. R+ pręży liczne warsztatowe mięśnie a jej projektowa twarz pilnuje aby światło międzyliterowe nie raziło w oczy. ZONA natomiast, to niekonwencjonalna i abstrakcyjna nastolatka, która prowokuje i ma gdzieś swoich odbiorców. Lubi namieszać w działaniu i wykopuje znaki równości zamaszystym kopem różowego buciora.

REKTORSKA

Galeria Rektorska zaprasza wykładowców i studentów już docenianych i utytułowanych. Jest także miejscem dialogu i prowokuje artystów z zewnątrz,  i konfrontuje ich prace z pracami szczecińskich twórców. Organizuje spotkania i konferencje. Tutaj naprawdę, to co zobaczysz, nie stawia cie w niepewnej konsternacji. Masz przed sobą rzemiosło. Honorową pieczę nad wszystkim trzyma Rektor AS.

4

FB | ZDJĘCIA REKTORSKA | „AUDIOPIKTOFILIA 2,5”

 

R+ to takie miejsce, w którym sztuka lubi przypakować. Zbiera najlepsze prace z całej Uczelni i rzuca Ci w twarz. Sam zdecyduj, czy chcesz wejść, bo to „profeska”.  Bardzo wiele z elementów wystaw tej galerii to prace powstałe na zajęciach. Są dyplomy, prace zaliczeniowe, ale także samodzielne dzieła. W tym miejscu możecie zrozumieć ile pasji i sposobów realizacji może mieć jeden temat. Są to bardzo osobiste obliczenia przedstawione w sposób, który pokazuje symbiozę pomiędzy różnymi sposobami wypowiedzi.

 

8

 

9

 

5

FB | R+ | GRAFO_TEKA

 

(ZONA)

Idźmy dalej kursem matematyki. ZONA potrafi oddziaływać z dużą intensywnością i często procentowo jest mocniejsza od spirytusu. Natomiast wielość znaczeń i rodzajów wrażeń oraz odniesień zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego sposobu postrzegania. Jest praktycznie nieskończona. Musisz pójść i się przekonać.

 

3

 

7

 

6

FB | ZONA | ZDJĘCIA

Specjalnie nie opisuje zdjęć bo wypisując moje uwagi zaburzył bym Twoją ocenę. Zmierz się z tymi ścianami samemu i wpadnij do nas „Pod Globus”. Często jest tak, jak zauważyłem, że wobec kompletnej dezorientacji, znajdziesz coś, co przykuje Twoją uwagę. Wynik równania jest nieistotny. Dla mojej nauczycielki matematyki z liceum był, dlatego jej świat jest krótki i zawsze kończy się w tym samym miejscu. W tym zagadnieniu nie są ważne znaki matematyczne, tylko wartości przedstawiane przez galerie, skrajnie różne od siebie, tworzą wspólne działanie a kwintesencja tkwi w tym, że to Ty wstawiasz plus, minus oraz znak równości tam gdzie się Tobie podoba. Albo nie podoba…

 

O autorze

avatar

Dawid Czajkowski

Studiuje Grafikę na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od początku istnienia Uczelni działam czynnie w środowisku akademickim i reprezentowałem studentów (przewodniczący Samorządu Studenckiego 2010-2014, Rady Artystycznej i członek Senatu). Pomagam w promocji idei kulturalnych w mieście, regionie, kraju oraz zagranicą wspierając projekty integracyjno – artystyczne. Współpracuje i wspieram ośrodki kultury takie jak, Kana, 13 Muz, Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny.