Znani blogerzy poprowadzili seminarium w Szczecinie

23 października br. w Multikinie ponad 150 osób wzięło udział w seminarium z udziałem znanych ogólnopolskich i szczecińskich blogerów. Kominek, Matura to Bzdura, Grzegorz Kluczyński i Paweł Krzych przeprowadzili prelekcje poświęcone blogowaniu. Seminarium jest jednym z elementów promocji bloga Szczecin Aloud i konkursu na redaktora bloga.

Uczestnicy seminarium mieli nie tylko okazję spotkać się osobiście ze swoimi idolami, ale też poznać tajniki blogowania, zarówno pod kątem pozyskiwania zawartości bloga, relacji z fanami, jak i technicznego aspektu prowadzenia bloga.

Seminarium rozpoczęli autorzy poczytnych szczecińskich blogów – Grzegorz Kluczyński, autor bloga „Szczecin nie jest wioską z tramwajami” i Paweł Krzych – „SzczecinBlog”, którzy podzielili się z uczestnikami seminarium swoim doświadczeniem w prowadzeniu bloga, podpowiedzieli skąd czerpać inspirację i jak skutecznie blogować na wielu płaszczyznach, aby jak najszerzej dotrzeć z naszym komunikatem. Szczecińscy blogerzy odgrywają ważną rolę w kształtowaniu opinii i kreowaniu wizerunku Szczecina, a ich blogi uważane są przez mieszkańców za wiarygodne źródło informacji.

Kuba Jankowski i Piotr Dybski z Matura to Bzdura podczas seminarium zdradzili kilka istotnych aspektów prowadzenia wideo bloga – vloga. Kuba zwracał uwagę na cykliczność publikacji, dzięki której możemy wzbudzić zainteresowanie czytelników i zyskać wiernych fanów. Do tego potrzebny jest wcześniej przygotowany scenariusz, który pozwoli na ułożenie spójnej całości naszego wideo bloga. Piotr swój wykład poświęcił technicznym aspektom promocji bloga. Podkreślił też fakt, że na polskim kanale YouTube praktycznie nie ma interaktywnych wideo blogów, co stwarza duże możliwości rozwoju tej formy bloga. Goście zgromadzeni na sali nabyli też cenną wiedzę o tym, jak montować nagrania na wideo bloga, aby podwyższyć oglądalność.

W ostatniej części seminarium swój wykład poprowadził „król blogerów” – Kominek, który zwrócił uwagę uczestników seminarium na fakt, że dobry bloger powinien być wyrazisty, posiadać wiedzę na dany temat i ego, dzięki czemu będzie budził emocje wśród swoich czytelników, a to jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Jego zdaniem większość blogów  jest zazwyczaj nudna, ponieważ blogerzy opisują zamiast kreować lub oceniać i posługują się schematami. Starają się być obiektywni, a czytelnik nie przychodzi po obiektywne informacje. To, co powinno motywować blogerów do pisania to emocje. Jednak w tych emocjach bloger powinien być jak najbardziej prawdziwy i nie okłamywać swoich czytelników. Poza tym, informacje na blogu jego zdaniem powinny być krótkie i posiadać chwytliwy tytuł – Kominek wskazał na tabloidy jako na przykład szybkiej, emocjonalnej treści i nagłówków przyciągających uwagę czytelników.

Pod koniec seminarium, spośród osób zgromadzonych na sali rozlosowano pamiątkowe koszulki z autografami wszystkich blogerów biorących udział w spotkaniu.

Znany szczeciński przewodnik turystyczny, Przemek Głowa, który jest członkiem jury w konkursie na redaktora bloga Szczecin Aloud, zwrócił się na zakończenie spotkania z apelem do uczestników seminarium – mieszkańców Szczecina, aby aktywnie zaangażowali się w proces budowania tożsamości miasta i odkrywania go na nowo.

– Takie możliwości stwarza blog o naszym mieście – Szczecin Aloud – powiedział.

Na całym świecie panuje moda na pisanie blogów o szeroko zakrojonej tematyce miejskiej – niezwykłych miejscach, odkrywaniu smaków i tajemnic miasta, stylu życia mieszkańców, oryginalnych inicjatywach i wydarzeniach. To stale utrzymujący się trend, który dotarł również do Polski.
Dla potencjalnych turystów blogi miejskie mogą być nieocenionym źródłem wiedzy o mieście, które można poznać „od tzw. kuchni”. Inicjatywa Miasta Szczecin ma na celu zachęcenie społeczności lokalnej do angażowania się w proces budowania tożsamości miasta i odkrywania go na nowo.

– Szczecin dynamicznie się zmienia. Tworzy swoją nową tożsamość. Mamy coraz więcej wydarzeń kulturalnych na skalę ogólnopolską. Widać też coraz więcej inicjatyw samych mieszkańców, którzy chcą zmieniać swoje miasto. Dlatego stworzyliśmy bloga, który ma być miejscem, gdzie szczecinianie mogą się dzielić swoimi pasjami i opiniami o kulturalnym i lifestylowym obliczu miasta – mówił Piotr Wachowicz, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta Szczecin.

Seminarium pierwotnie było kierowane wyłącznie do uczestników konkursu na redaktora bloga Szczecin Aloud. Ze względu na liczne pytania ze strony internautów spotkanie zostało otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych blogowaniem, które wcześniej zgłosiły chęć uczestniczenia w seminarium

Konkurs na redaktora bloga Szczecin Aloud trwa. Jeszcze dziś do półnnocy prace konkursowe w formie tekstu, zdjęcia lub filmu w jednej z trzech wybranych kategorii (Kultura i Wydarzenia, Lifestyle i Szczecin Nieznany) można przesyłać na adres blog@szczecin.eu Zwycięzcy konkursu zostaną redaktorami bloga Szczecin Aloud i będą mogli na tej wyjątkowej platformie pisać o swoim mieście.
Więcej informacji na: blog.szczecin.eu

O autorze

avatar

SzczecinAloud

Szczecin Aloud to inspirujący głos miasta. To przestrzeń, w której ciekawe teksty, interesujące zdjęcia i intrygujące filmy pokazują Szczecin oczami jego wyjątkowych mieszkańców.