Baja Poland 2013 – odliczanie czas zacząć!

Czy pamiętacie jak w kwietniu zachęcałem do kibicowania podczas Rajdu Magnolii?

Wtedy to był tylko wstęp – takie rajdowe przedszkole – przed imprezą, która wystartuje już za tydzień. W przyszły piątek, 30 sierpnia, do Szczecina przyjedzie światowa czołówka kierowców offroadowych. Tak, światowa, ponieważ rajd Baja Poland jest eliminacją Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych! Jest to zatem najwyższej rangi impreza motoryzacyjna organizowana w tym roku w Polsce.

W roli faworyta, z 1. numerem startowym na trasę rajdu wyruszy Krzysztof Hołowczyc. Zwyciężył tu w zeszłym roku i zapewne będzie chciał powtórzyć to osiągnięcie. Zwłaszcza, że obecnie w klasyfikacji Pucharu Świata zajmuje trzecią pozycję i walcząc o puchar będzie się starał wywieźć ze Szczecina maksymalną liczbę punktów. Pod nieobecność głównych konkurentów, czyli Jeana-Louisa Schlessera i Nani’ego Romy ma realne szanse na objęcie prowadzenia.

Skutecznie będą mu chcieli przeszkodzić m. in. Nunzio Coffaro, Miroslav Zapletal,  Leonid Ogorodnikow, Jerome Pelichet, Federico Villagra a w szczególności ulubieniec tłumów – Adam Małysz! Jeśli jeszcze nie wiecie, jest aktualnym mistrzem Polski i z rajdu na rajd stwarza coraz większe zagrożenie dla światowej czołówki.

Kolejną niespodzianką może być start  Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. Motocykliści, którzy po wielokrotnym zdobyciu mistrzowskich tytułów i udanych startach w rajdzie Dakar, przesiedli się do samochodu terenowego tworząc zgraną załogę. Po zajęciu 4. miejsca w rosyjskim Silk Way Rally są realnym zagrożeniem dla czołówki i z pewnością będą walczyć o podium.

Wygląda więc, że przyszły weekend dostarczy wielu emocji.

Wszystko zacznie się w piątek o 17.00 na pl. Żołnierza. Tam odbędzie się oficjalne otwarcie rajdu i start honorowy. Następnie zawodnicy udadzą się na teren poligonu przy ul. Szafera i wystartują do prologu, zwanego „superoesem” – krótkiego (~11km) odcinka specjalnego, niejako na rozgrzewkę.

W sobotę zacznie się wielkie ściganie – ekipy rajdowe przeniosą się do Drawska Pomorskiego, gdzie będzie także zlokalizowana strefa serwisowa. Stamtąd będą startować do odcinków specjalnych wytyczonych po poligonie. Przejadą dwa OSy po 165km każdy. Wieczorem wrócą do Szczecina – samochody pozostaną tu w „parku zamkniętym” i w niedzielę rano wystartują do dwóch 69-kilometrowych odcinków specjalnych zlokalizowanych pomiędzy Wołczkowem a Dobrą.

Metę wraz z rozdaniem nagród przewidziano na 14:30 w miasteczku rajdowym przy poligonie na ul. Szafera.

Zachęcam do zapoznania się materiałami przygotowanymi przez orgnizatora na stronie http://www.bajapoland.eu/. Dla kibiców najważniejsze będą:

1. Harmonogram czasowy – http://www.bajapoland.eu/ckfinder/userfiles/files/Harmonogram-v2.pdf

2. Mapa rajdu – http://www.bajapoland.eu/ckfinder/userfiles/files/MAPA-RAJDU.jpg

Z nich dowiecie się, gdzie i o jakiej porze oczekiwać zawodników. Przyznam uczciwie, że mapka nie jest zbyt dokładna – zapewne w miasteczku rajdowym będzie można nabyć oficjalny przewodnik dla kibiców, w którym będą zaznaczone bezpieczne miejsca do oglądania rajdu.

Ponadto warto zapoznać się z listami startowymi:

http://www.bajapoland.eu/ckfinder/userfiles/files/ENTRY-LIST-FIA-WORLD-CUP-2013.pdf

oraz: http://www.bajapoland.eu/ckfinder/userfiles/files/ENTRYLIST-FIA-CEZ-RMPST-2013.pdf

Listy są dwie, ponieważ w rajdzie wystartują zawodnicy klasyfikowani w różnych kategoriach. Jedni walczą o Puchar Świata, inni o tytuł Mistrza Polski, są także zagraniczni goście, którzy startują w Mistrzostwach Europy Centralnej i/lub Mistrzostwach Czech.

Zapoznawszy się z listami startowymi będziecie bardziej zorientowani – nie tylko „gdzie i kiedy”, ale jeszcze „kto” i jakim samochodem zaraz się pojawi ;) Zasady rajdów są w zasadzie takie same, więc nie warto się powtarzać – zawsze możecie wrócić do opisu Rajdu Magnolii. Przypomnę tylko, że tam oglądaliśmy „rajdowe przedszkole” a teraz zobaczymy przynajmniej kilka kilkuset konnych potworów, mogących jeździć kontrolowanymi, 4-kołowymi poślizgami z prędkościami ~150km/h! Dokładnie te same, które startują w rajdzie Dakar! Uwierzcie, że warto wyjść z domu, żeby to zobaczyć!

Z jedną uwagą – BEZPIECZEŃSTWO NA 1. MIEJSCU!!!

A dla niezdecydowanych – parę zdjęć z poprzedniej edycji:

01_BajaPoland2012 02_BajaPoland2012 03_BajaPoland2012 04_BajaPoland2012 05_BajaPoland2012 06_BajaPoland2012 07_BajaPoland2012 08_BajaPoland2012 09_BajaPoland2012 10_BajaPoland2012 11_BajaPoland2012 12_BajaPoland2012 13_BajaPoland2012 14_BajaPoland2012 15_BajaPoland2012 16_BajaPoland2012 17_BajaPoland2012 18_BajaPoland2012 19_BajaPoland2012 20_BajaPoland2012

O autorze

avatar

Przemysław Budziak

Szczecin jest moim miastem - mieszkam tu od urodzenia. Oczywistym jest, że nie spędziłem tu całego swojego życia - uwielbiam poznawać nowe miejsca, a podróże są moim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Zawsze jednak z uśmiechem wracam do mojego Szczecina. Ponieważ często mam przy sobie aparat fotograficzny, uwieczniłem wiele ciekawych momentów z życia naszego miasta. Na początku nie planowałem się nimi dzielić - trafiały do przysłowiowej szuflady. Jednak z biegiem czasu kiełkowała chęć podzielenia się z Wami moją wizją miasta - dołączenie do projektu Szczecin Aloud umożliwiło mi zrealizowanie tego pomysłu. Chciałbym wywołać w Was, Szczecinianach potrzebę wstania sprzed telewizora i wyjścia z domu. Udowodnić, że warto spędzać wolny czas w inny sposób. Pokazać zarówno rzeczy nieznane, ale i takie, które mijacie codziennie w drodze do pracy lub szkoły i nie zwracacie na nie uwagi. Chciałbym, żebyście zobaczyli, że można pochwalić się rodzinie, gdy przyjedzie do Was na wakacje, że mieszkacie w Szczecinie :)