Bitwa Czterech Armii

quartschen

Kto podróżował południowym skrajem województwa zachodniopomorskiego, odwiedził miasta takie jak Mieszkowice, czy Moryń, które wciąż niemal mieszczą się w pierścieniach średniowiecznych murów.

Te miasta Nowej Marchii pojawiły się nagle u schyłku średniowiecza, na opustoszałej i do niedawna płonącej granicy Pomorza i Polski. Tam wznieśli również swoją komandorię: Quartschen, czyli dzisiejsze Chwarszczany, Ubodzy Rycerze Chrystusa, Templariusze.

W najbliższy weekend Chwarszczany posłużą za scenerię największego wydarzenia z zakresu rekonstrukcji późnego średniowiecza w regionie. Z siłami Zakonu Najświętszej Marii Panny, Krzyżaków, którzy objęli w posiadanie Nową Marchię, zetrą się wojska Zakonu św. Jana, którym dobra oskarżonych o herezje i czary Rycerzy Świątyni Salomona, Templariuszy, przekazali margrabiowie brandenburscy. Po stronie panów Chwarszczan, Joanitów, staną wojska Polski, odrodzonego katolickiego królestwa, które na czele armii schizmatyków ruskich, pogan i saracenów zadały Krzyżakom klęska na ich własnej ziemi, w Prusach, pod Grunwaldem. U boku rycerzy-zakonników św. Jana, wystąpi korpus husyckich kacerzy, czeskich heretyków, wracających z łupieżczej wyprawy na ziemie krzyżackie.

http://1433.pl

O autorze