LEWIATAN Niesamowite historie w Starej Rzeźni

Dawno temu zimą, kiedy padał śnieg, rycerze doglądali zebranych latem plonów i płodzili synów. Dawno temu Szczecin był stolicą jednego z feudalnych księstw zachodniej Europy. Mimo, iż rósł w cieniu książęcego zamku, pozostał miastem handlowym, miastem w hanzeatyckiej sieci ciągnącej sie od Londynu po Talin. Zimą opowiadałem o św. Mikołaju, patronie hanzeatyckich kupców i generujących im dodatkowe koszty bałtyckich piratów. Zima jednak się kończy. Tym razem chcę zaprosić na wyspę. Bynajmniej nie bezludną, ale bardzo miejską, niemal w sercu w miasta.

Niemal, bo serce Szczecina biło na stałym lądzie, na podzamczu i odrzańskich nabrzeżach.
Przemek Głowa napisał kiedyś, że Łasztownia była brzuchem miasta, gdzie składowało się śledzie, sól, zboże. Tu stała rzeźnia miejska, w której Szczecin przez stulecia trawił bydło. Tu statki pozbywały się zbędnego balastu. Brzuch z trudem poddaje się mitologizacji, o ile nie jest naprawdę wielki. Kiedy jednak staje się brzuchem wieloryba o rozmiarach wyspy, lewiatana, trafiamy w sam środek relacji o tych, którzy połknięci do jego wnętrza, zdołali zeń powrócić.
25 i 26 kwietnia zapraszamy do szczecińskiego lewiatana, na Łasztownię, do podzielenia się historiami o starym porcie Szczecin.

Wstępny rozkład jazdy
SOBOTA, 25 kwietnia

11:00 Speicherstraße
Spacer okolicą historycznej ulicy Spichrzów, dziś Zbożowej. O siatce ulic i zaułków starej Łasztownii .
Jan Dębski, Fundacja Moja Łasztownia
Start: wschodni przyczółek Mostu Długiego.

12:00 Protest przeciw podwyżce cen piwa.
Prezentacja o tumulcie, który wybuchł w siedemnastowiecznym Szczecinie.
Monika Wiśniewska
Iluzjon, Stara Rzeźnia.

13:00 Storrada. Królowa Północy.
O córce Mieszka, księcia Polan, żonie Eryka Zwycięskiego i Swena Widłobrodego, czyli jak zostać kobietą wikinga. Krótkie wprowadzenie.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gimlea
Iluzjon, Stara Rzeźnia.

14:00 Werbunek do załogi Wyszaka
Otwarte zawody plebejskie.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gimlea, Drużyna Kruczy Gród
Nabrzeże Starówka

15:00 Gryfitka na cesarskim tronie
Eliška Pomořanská, Elżbieta Pomorska. Elisabeth von Pommern była królową Czech, cesarzową Świętego Cesarstwa Rzymskiego, żoną najpotężniejszego władcy XIV–wiecznej Europy, Karola IV Luksemburskiego. Prezentacja Joanny Kościelnej, Uniwersytet Szczeciński
Iluzjon, Stara Rzeźnia.

16:00 Cuda na fasadach
O zadzieraniu głowy na dekoracje szczecińskich kamienic: pradawnych bogow, bestie morskie i lądowe, masońskie symbole etc., odkrywaniu XIX-wiecznych odniesień do sztuki antycznej, średniowiecza, renesansu i baroku.
Michał Rembas
Iluzjon, Stara Rzeźnia

17:00 Bestiariusz szczeciński
Zwierzyniec Przemka Głowy, czyli o zwierzakach, które przez port szczeciński wędrowały do ogrodów zoologicznych, bałtyckich wielorybach, których szkielety dekorowały dom Gryfitów, morświnach w cieniu Mostu Długiego, fokach, które Pomorzanie zwali psami morskimi i innych braciach mniejszych.
Mesa Kapitańska, Stara Rzeźnia

18:00 Darcie pierza
Wczesnośredniowieczne robótki ręczne większego kalibru, śpiew biały etc. Raczej dla niewiast.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gimlea
Atrium Starej Rzeźni

21:00 Schyłkowo-sobotni grogfest, koncert NO DICK IN THE VILLAGE
Iluzjon, Stara Rzeźnia

NIEDZIELA, 26 kwietnia

11:00 Meyer-Schwartau Tour
Spacer po Łasztownii dedykowany działalności Wilhelma Meyera-Schwartau’a jako architekta i radcy budowlanego Szczecina.
Monika Wiśniewska
Start: wschodni przyczółek Mostu Długiego

12:00 Co kryją wody Jeziora Szmaragdowego
Otwarcie wystawy fotografii podwodnej wykonanej w szczecińskich akwenach i prezentacja dedykowana Jezioru Szmaragdowemu w wyrobisku starej kopalni kredy: Katharinen Kreidegrube, rozdziałowi historii przemysłowej prawobrzeżnego Szczecina.
Natalia Kasowska, Centrum Nurkowe Atlantyda
Iluzjon, Stara Rzeźnia

13:00 Wyspa Skarbów
Tu jeszcze całkiem robocza nazwa dla bliżej mi nie znanej „family activity” dla nieletnich piratów i innych banitow. Dziewczęta są w razie koncepcyjno – ogarniającej. Rzecz dzieje się na Wyspie Łasztownia. Szczegóły wkrótce.

14:00 Historie tych, którzy powrócili z morza.
Agnieszka Piskorek opowie potworne historie o bestiach z Oceanu, które od czasów Hioba czekają na marynarzy.
Iluzjon, Stara Rzeźnia

15:00 Świat według Olausa Magnusa.
Carta Marina, XVI-wieczna mapa mórz północnych i Historia de Gentibus Septentrionalibus, historia ludów północy. Renesansowe bestsellery, które dla reszty świata odkryły nordycką Europę, gdzie dni sa krótkie, a noce dlugie i mroczne. Wody zdradzieckie i zamieszkałe przez morskie potwory. Oto tło dla historii Pomorza i Skandynawii doby Unii Kalmarskiej. Na linii horyzontu pojawi się okręt króla-pirata Eryka Pomorskiego.
Joanna Kościelna, Uniwersytet Szczeciński
Iluzjon, Stara Rzeźnia

16:00 Miasto na Vulcanie
Jarek Stychlerz opowie o stoczni Vulcan i historii innych szczecińskich stoczni od wilhelmińskiego wieku pary, przez alianckie bombardowania, aż po dziesięciolecia „przyjaźni i wzajemnego zrozumienia”, kiedy Szczecin budował statki dla krajów demokracji ludowej.
Iluzjon, Stara Rzeźnia

17:00 Manufaktura Nordloft
Szczecińska marka mebli inspirowanych miastem, jego przemysłową i portową historią, ale i np. historią konnych tramwajów. O tym jak umeblować dom drewnem wydobytym z ładowni remontowanych w Szczecinie barek, materiałami pozyskanymi z wycofanych z żeglugi statków, rozbieranych budynków, nieczynnych maszyn.
Iluzjon, Stara Rzeźnia

18:00 Festung Stettin
Stowarzyszenie Zachód 44 przedstawi przebieg wydarzeń, które doprowadziły do utraty przez III Rzeszę twierdzy Stettin, w tym umundurowanie żołnierzy Kriegsmarine i niemieckich formacji lądowych. Pojawią się i wyzwoliciele ze Wschodu.
Iluzjon, Stara Rzeźnia

Wstęp wolny.

O autorze