Pamięć Miasta w fotograficznych portretach mieszkańców

Zaczęło się… !

Właściwie, to sporo się zaczęło od powstania projektu REkreacja Profesjonalny Menedżer Społeczny, stworzonego przez Szczeciński Inkubator Kultury, a finansowanego przez Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w Szczecinie. Czyli przez wyłonioną na podstawie zgłoszeń grupę świetnych ludzi – powstały mikroinicjatywy odmieniające część naszej codzienności.

11

1

Jedną z nich jest PAMIĘĆ MIASTA. To społeczna inicjatywa, która pochyla się nad tematem pamięci zapisywanej w miejskiej przestrzeni. Bohaterami projektu są najstarsi mieszkańcy szczecińskiej kamienicy przy ul. Kopernika 11/12. Stanowią oni bezcenny nośnik pamięci i przechowalnię wiedzy dotyczącej tej części miasta. Projekt podejmuje próbę ucieleśnienia ludzkich wspomnień w postaci fotograficznych portretów. Wpisując osobiste historie jego bohaterów w przestrzeń i zbiorową pamięć miasta.

Co dalej ?

Jeżeli wystawa się spodoba, a są takie nadzieje, być może w przyszłości nastąpi jej kontynuacja. Kto wie :) Jest to idealny sposób na sąsiedzką integrację rodzin, dzieci, pokoleń.

3

Efektem projektu będzie wystawa fotograficzna, zaaranżowana w przestrzeni podwórka przy ul. Kopernika 11/12. Jej celem jest integracja i aktywizacja mieszkańców kamienicy przez działania artystyczne. Stworzenie trwałej sąsiedzkiej wspólnoty, zdolnej do realizowania wspólnych inicjatyw. Naruszenie dotychczasowej struktury podwórka, ma zobrazować mieszkańcom jego potencjał i nowe przyjazne dla nich funkcje. Wyzwolić dążenie do poprawy estetyki zamieszkiwanej okolicy.

2

 

Portrety wykona doświadczony fotograf i podróżnik Marcin Zaborowski, od wielu lat związany ze Szczecinem. Współpracuje Magazynem National Geographic Polska i firmą Canon. Tegoroczny laureat III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej „Grand Press Photo 2014”, w kategorii „Portret sesyjny”.Obecnie realizuje długoterminowy projekt zatytułowany “Rohingowie. Uchodźcy”, o mniejszości etnicznej Rohingach, prześladowanej w Birmie.

5

Powyżej przedstawiam Wam Panią Amelię. Najstarszą bohaterkę naszej wystawy. To własnie dzięki niej powstał ten wyjątkowy projekt. Pełna odsłona już 29 listopada o godz.14.00, przy ul. Kopernika 11/12 (podwórko).

Zapraszamy każdego kto kocha Szczecin i historię miasta :). Będzie klimatycznie !

(fot. Marcin Zaborowski)

O autorze

avatar

epawlak

Jako architekt, grafik, czy podróżnik, staram się zamieniać marzenia w cele. I wiem że się uda! Jestem wielozadaniowa. :) Czasami najchętniej złapałabym wszystkie „sroki za ogon”, żeby robić coś, co mnie nakręca. Bo nie ma rzeczy niemożliwych w życiu do zrealizowania. Trzeba być swoim własnych bohaterem. ;)