PIRACKA WERSJA HISTORII 3. NA KOŃCU ŚWIATA

Al-Idrisis_world_map
Źródło: https://m.facebook.com/LostIslamicHistory/

‚Aller guten Dinge sind drei’, jak mawiał mój dziadek, któremu życia nie starczyło, by nauczyć się pisać po polsku (czyli nawiasem mówiąc: najlepsze rzeczy trafiają się w trzy pakach).

Za pierwszym razem gubiliśmy się w zaułkach pirackiego portu Szczecin, między ‚Wyszakiem’, a cerkwią św. Mikołaja, prawego patrona piratów, prostytutek i obciągaczy guzików (Szczecin. Port piracki). Potem przyszła pora na krakeny i inne morskie dzikie węże na Łasztowni (Lewiatan. Niesamowite historie w Starej Rzeźni).

Tyle, że wtedy byłem szczurem, co prawda lądowym, ale wędrownym. Nawet jeśli nie okrętowym to przynajmniej easy-jetowym. W tzw. międzyczasie stałem się korpo-szczurem i to szczecińskim w pełnym wymiarze godzin. Dlatego tym razem chciałbym zaprosić za miasto.

Chciałbym byście posłuchali o wędrowaniu, chociaż niekoniecznie o podróży, która zaczyna się w Centrum Informacji Turystycznej, czy takiej, którą opisuje się na travelblogu, także o takiej, na którą nikt nie czeka.

Płonące Miasto
Romek Zańko, laureat nagrody jury National Geographic Traveler dla teamu „ojciec i syn”, opowie o projekcie ‚Płonące Miasto’, o znikających domach, o Warszawie 1944 i syryjskim Aleppo 70 lat później.

Krucjaty
Robert Wawryniuk o orężnym pielgrzymowaniu, o krzyżowcach, czyli o ostatecznie nieudanej chrześcijańskiej rekonkwiście Bliskiego Wschodu.

Moje życie, moja droga
Aubrieta, założycielka teatru ognia, opowie o swoich muzycznych podróżach i doświadczeniach z szamanizmem syberyjskim i tradycją Wielkiego Stepu.

Podróże w czasie i przestrzeni
Wiesław Vislav Mileńko, inicjator ruchu wayfarers-historyczni podróżnicy, przybliży ‚średniowieczny survival’, wędrówkę przez bezdroża zaopatrzonych wyłącznie w historyczny ekwipunek.

Cafe Hormon, niedziela, 17 stycznia A.D. 2016, godzina 17.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1751653491721273/1752531728300116/

O autorze