Szczecin na „odwal się”

Tradycyjne szóstego grudnia na ulicach polskich miast i miasteczek zagościł świąteczny klimat, a to za sprawą przystrojonych miejskich choinek, zamontowaniu specjalnych instalacji i niepowtarzalnych ozdób, które budują magiczny klimat i umilają szarą rzeczywistość mieszkańcom i przyjezdnym gościom.

 

I od razu (z kopyta) ruszyła kolejna edycja programu „Świeć się z Energą” – czyli coroczny konkurs na najpiękniejszą iluminację Bożonarodzeniową w Polsce. W ramach tej akcji świąteczny wystrój miast poddawany jest ocenie tysięcy Polaków, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy mają możliwość zademonstrowania lokalnego patriotyzmu przez głosowanie na swoje ukochane miasto. W poprzednim roku (2013, 2012) taki tytuł zdobyła Bielsko-Biała. Wcześniej za wyjątkowe iluminacje oraz klimat radości i magii świąt, jaki panował na ulicach doceniono Szczecin (2010,2011) oraz Rzeszów (2009). Czy po czterech latach stolica Pomorza Zachodniego może powalczyć o miano najpiękniej rozświetlonego miasta na święta w Polsce – oczywiście, że NIE.

(…)

A wszystko za sprawą spoczęcia na laurach osób odpowiedzialnych za przygotowanie świątecznych iluminacji, albo przyjęciu do pracy arachnologa – wielbiciela porwanych pajęczych sieci lub może głównym szczecińskim iluminatorem była osoba z doświadczeniem rybaka. Ja osobiście mam dość wieszania lampek typu LED niechlujną metodą na „odwal się” – i w tym roku w ramach protestu nie będę głosował na Szczecin. Irytuje mnie już takie tendencyjne rozpinanie lampek na drzewach od niechcenia, jak to mówiło się w poprzednim systemie – „aby Polska nie zginęła”. Przecież można światełka rozłożyć, pookręcać wokół konarów drzew, najładniej wyglądałaby aleja z lip zlokalizowana pomiędzy placem Lotników a placem Żołnierza Polskiego. Poniżej zdjęcie fikuśnego drzewostanu o którym wspominam:

2014-09-30_1412081471

Aleja lipowa z pomnikiem Wdzięczności dla Armii Rdzieckiej w Szczecinie- źródło www.radioszczecin.pl

Postawmy w 2015 roku na jakość, a nie ilość – zamiast rozświetlenia wielu ulic w Szczecinie stwórzmy efekt „łał” w jednym miejscu. Niech powstanie jedno magiczne miejsce w centrum Szczecina, gdzie wszystkim opadną szczęki :)                                 

Dziękuję za uwagę

Mariusz

Tak jest w Szczecinie…

DSC_0568-21

 Porwane rybackie sieci na drzewach w ciągu al. Jana Pawła II

a może być tak …

191897_swiateczna_iluminacja_traktu_krolewskiego

źródło: http://www.tapeciarnia.pl

O autorze

avatar

Mariusz Kopański

Szalony indywidualista, fotograf, doktorant igrający z ogniem, z którym można pójść na „wrzosowisko” i zapomnieć wszystko… .