Czy w Szczecinie jest wieża Eiffela?

Czy Szczecin ma taki symbol? Swoją wieżę Eiffela?
Zadałam sobie to pytanie i… moim zdaniem  MA. Pomnik Marynarza dłuta Ryszarda Chachulskiego, odsłonięty w 1980 roku.

 

Kiedy Gustaw Eiffel projektował „swoją”  wieżę na paryską Wystawę Światową w 1889 roku, chciał aby była demonstracją poziomu wiedzy inżynierskiej i możliwości technicznych epoki.

Wystawa się skończyła, Tour Eiffel swoją rolę – egzemplifikacji potęgi gospodarczej, naukowej i technicznej Francji odegrała, a Paryż podzielił się na wielbicieli i krytyków konstrukcji. Po 20 latach dyskusji i sporów  chciano budowlę rozebrać. Odstąpiono jednak od tego zamiaru ponieważ eksperymenty  konstruktora i wynalazcy Juliana Ochorowicza z umieszczonym na jej szczycie „telegrafem bez drutu” wypadły nader pomyślnie. O pozostawieniu konstrukcji zadecydowały więc względy praktyczne, a nie estetyczne.

Dzisiaj wieża Eiffla jest najlepiej rozpoznawalnym symbolem  Francji i nawet ci, którym się budowla nie podoba,  przyznają, że wrosła w pejzaż Paryża i jest jego nieodłącznym elementem.

W każdym sklepie z pamiątkami jest odmieniana przez wszystkie przypadki (breloki, obrazki, koszulki, kubki, statuetki, itp.) Każdy, kto odwiedza Paryż wraca ze stolicy Francji ze zdjęciem pt. „ ja na tle wieży Eiffla”. I prawie każdy prędzej czy później skusi się na jakiś drobiazg-trofeum z nią w roli głównej, w którymś z magasin de souvenirs. Pokusie nie ulegają  tylko prawdziwi twardziele, głusi na „mamo, tato, ja chcę wieżę” albo ci, którzy są w Paryżu po raz kolejny i kiedyś, podczas rozpakowywania walizki  w domu, zadali sobie pytanie „ja naprawdę  to kupiłem, kupiłam?”.

O autorze

avatar

jmazur

po prostu - rysuję, piszę, robię zdjęcia ... czasem coś (z)maluję ...