JachtFilm – czyli Szczecin leży nad morzem

Od 11 do 12 lutego Stara Rzeźnia zamieniła się w przystań wszystkich pasjonatów żeglarskich filmów. Pierwsza projekcja ruszyła w samo południe.

Na początek zaprezentowano długometrażowy film pt. „Niedzielny żeglarz”. Przedstawia historię Ramona Carlina, meksykańskiego biznesmena i amatorskiego żeglarza. Popularność zyskał przez zwycięstwo w pierwszej edycji okołoziemskich regat Whitbread. Poza scenami zapierającymi dech w piersi, znajdzie się wiele „rozluźniaczy”. Film jest okraszony dobrym poczuciem humoru – w dużej porcji.

YouTube Preview Image

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Stara Rzeźnia to klimatyczne miejsce, które idealne wpisuje się w event związany z żeglarstwem. Nie wszystko było jednak perfekcyjne. Zwróciłem uwagę na jeden mankament, który  moim zdaniem organizatorzy powinni poprawić. Mianowicie owym problemem jest sala. Filmy były wyświetlane z napisami. Jednak wszystkie miejsca siedzące były umiejscowione na jednym poziomie i widoczność była mocno ograniczona.

Stara Rzeźnia to miejsce, które zapewnia doskonały klimat zwłaszcza dla festiwalu pokroju JachtFilm Festiwal. Przede wszystkim ze względu na bliskość Odry i szczecińsko-morskich okolic. Jeśli nie udało się Tobie uczestniczyć w żeglarskim wydarzeniu w ubiegły weekend, koniecznie nastaw żagle na przyszły rok!

YouTube Preview Image

Poniżej opisy filmów, jakie można było zobaczyć podczas dwóch dni festiwalu:

Samotnie na falach

Był jeszcze małym chłopcem, gdy ojciec pokazał mu łódkę. W wieku 10 lat pomagał ojcu budować pierwszą łódź żaglową. Wiele lat później ich role się odwróciły. Ojciec i brat zostawili na jakiś czas swoje zajęcia i pomagali realizować Milanowi jego marzenie. Chciał zbudować własnymi rękami regatowy jacht i wystartować w jednym z najtrudniejszych wyścigów żeglarskich – Transat 6.50. Regaty przez Atlantyk, na trasie prawie 8 tys. kilometrów. Tylko żeglarz i jego niewielki jacht. Najszybciej jak tylko się da…Do realizacji takich marzeń droga jest zwykle bardzo długa. Tak było również w przypadku młodego Czecha. Najpierw studia na wydziale tworzyw sztucznych, potem nabieranie doświadczenia szkutniczego w Irlandii i Nowej Zelandii w słynnej stoczni Cookson Boats , gdzie budowano jachty do Volvo Ocean Race i Pucharu Ameryki. Mając wiedzę, i sporo entuzjazmu, ale bez pieniędzy, zaczął budować swój jacht by w 2012 roku zrealizować swoje marzenie.

Źródło: jachtfilm.pl

Od drewna do głębi

Kim jest Ben Harris ? Zawsze kochał drzewa i drewno. Jego matka wspomina, że pierwszym słowem, które wypowiedział jako małe dziecko było „polano”. W wieku 15 lat zaczął pracować jako asystent producenta mebli. Praca jaką wtedy wykonywał polegała na ostrzeniu narzędzi i sprzątaniu warsztatu. W kolejnych latach rozwijał swoją stolarską pasję produkując meble. Wyspecjalizował się w wykonywaniu dębowych mebli dla indywidualnych klientów. W 2005 roku przeprowadził się ze Szkocji do Kornwalii, aby studiować budowę łodzi. Od tamtej pory zajmuje się wykonywaniem łodzi z drewna. Film opowiada o pięknym połączeniu pasji do drewna i jachtów.

Źródło: jachtfilm.pl

Przed startem

Każdego roku, w drugą niedzielę października, we włoskim Trieście odbywają się regaty Barcolana. Jest to impreza żeglarska gromadząca najliczniejszą flotę uczestników na świecie. Podczas rekordowej pod względem frekwencji edycji w 2002 roku wzięło w niej udział 1968 jachtów. W trakcie 47 edycji tych regat, które odbyły się w październiku 2015, spotkało się czworo żeglarskich mistrzów. Amerykanin Paul Cayard, jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy. Mistrz świata w klasie Star, zwycięzca Admiral’s Cup w 1995, zwycięzca Whitbread w 1997/98, uczestnik wielu edycji regat o Puchar Ameryki. Isabelle Joschke, uczestniczka wielu edycji regat Mini Transat. Mauro Pelaschier – wielokrotny mistrz Włoch w klasie Finn, sternik włoskiego zespołu Azurra w Pucharze Ameryki w roku 1987. Vasco Vascotto który ma na swoim koncie 25 tytułów mistrza świata, jest zwycięzcą Admiral’s Cup w 1999 roku. Był też sternikiem jachtu Mascalzone Latino podczas eliminacji do Pucharu Ameryki w 2007 roku.

Źródło: jachtfilm.pl

Niedzielny żeglarz

Bohaterem filmu jest Ramon Carlin, meksykański biznesmen i żeglarz amator, który zasłynął zwycięstwem w pierwszej edycji okołoziemskich regat Whitbread. W 1972 roku ogłoszono w Anglii organizację pierwszych załogowych regat na okołoziemskiej trasie. Do rywalizacji zaproszono najlepszych żeglarzy. Sponsorem imprezy została firma Whitbread, producent piwa, a wyścig nazwano The Whitbread Round the World Yacht Race (dziś regaty odbywają się pod nazwą Volvo Ocean Race i należą do najważniejszych wydarzeń żeglarskiego świata). Do pierwszej edycji zgłoszono 17 jachtów z 17 krajów. Poza Brytyjczykami, którzy potraktowali swój udział niezwykle ambicjonalnie, do regat zgłosił się także m.in. utytułowany Francuz Eric Tabarly, który przygotował jacht „Pen Duick VI”. Wystartowały także dwa polskie jachty – „Copernicus”i „Otago”.

Źródło: jachtfilm.pl

Na lądzie

Dokumentalny film o najbardziej utytułowanym czechosłowackim żeglarzu, Richardzie Konkolskim. Richard Konkolski to trzykrotny uczestnik atlantyckich regat samotników  OSTAR. Po raz pierwszy w 1972 roku na Nike – własnoręcznie zbudowanym niewielkim jachcie polskiej konstrukcji. Kolejny raz, na tym samych jachcie w 1976 r. W regatach OSTAR’ 80 brał udział  na Nike II,  zbudowanym w Szczecinie jachcie typu Cetus. W latach 80. dwukrotnie uczestniczył w samotniczych regatach dookoła świata BOC Challenge. Pierwszy Czechosłowak,  który w latach 1972-1975 okrążył samotnie świat. Pierwszy Europejczyk, który jachtem okrążył świat samotnie w obu kierunkach. Pierwszy żeglarz, który opłynął samotnie kulę ziemską trzy razy.

Źródło: jachtfilm.pl

Magnolia

W 2016 roku szczeciński jacht „Magnolia”, obchodzi swoje 50-lecie. Z tej okazji został zrealizowany film pokazujący historię jachtu i ludzi z nim związanych. W tym filmowym dokumencie zawarte są relacje z najciekawszych rejsów „Magnolii” w opisach członków załóg. M.in. można poznać wyjątkowo trudny rejs dookoła Półwyspu Skandynawskiego do Archangielska i Murmańska.

Źródło: jachtfilm.pl

Jedno proste pytanie

Jest to historia dwojga młodych ludzi, którzy zostawiają komfort miejskiego życia dla niewielkiej przestrzeni pokładu żaglowego jachtu. Cel wyprawy którą podejmują jest jasny i klarowny – płynąć jak najdalej na północ w poszukiwaniu lodowych gór. Jak się okaże, muszą przebyć ponad 1600 mil morskich zanim zobaczą pierwsze oznaki lodu. Jest to podróż od przedmieść Nowego Jorku aż do wybrzeży Nowej Fundlandii. Nie spodziewali się, że w trakcie swej podróży trafią na „lodową wyspę Petermanna” – olbrzymią górę lodową o długości ok. 70 km, która od dawna przyciąga uwagę klimatologów z całego świata.

Źródło: jachtfilm.pl

Historia w butelce

Życie Australijczyka Raya Gascoigne było związane z morzem i statkami. Pracował jako cieśla okrętowy, szkutnik, marynarz na statkach handlowych. Jest również budowniczym setek statków, które powstają w najmniejszych dokach na świecie – w starych butelkach po whiskey. Buduje je od 60 lat. Wiele z nich powstało w trakcie pracy na morzu, w małych kabinach statków na których pływał.

Źródło: jachtfilm.pl

Cudownie ocalony

Film pokazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów regat Vendée Globe w 1996 roku. Regaty Vendée Globe to samotnicze regaty non-stop dookoła świata. Trudne i wymagające, obfite w wypadki i inne zdarzenia. Te, odbywające się w 1996 roku były wyjątkowo pechowe. Z 16 startujących jachtów, tylko 6 ukończyło wyścig. 9 jachtów miało awarie, jeden zaginął… Wśród uczestników był Tony Bullimore, 57-letni brytyjski żeglarz, były oficer marynarki , biznesmen. Płynął na swoim jachcie Exide Challenger. 5 stycznia 1997 roku, około 1300 mil morskich na południe od Australii, jacht, uderzony olbrzymią falą uległ wywrotce. Jacht stracił kil, kadłub pozostał na wodzie w pozycji masztami do dołu. We wnętrzu wywróconego jachtu Bullimore spędził prawie 6 dni.

Źródło: jachtfilm.pl

 

Bohaterka własnej książki

Opowieść o cenionej pisarce i dziennikarce telewizyjnej, Monice Szwai. Szerszej publiczności była znana jako autorka powieści obyczajowych, m.in. „Jestem nudziarą” czy „Domu na klifie”. W reportażu widzowie poznają ją jako miłośniczkę morza, żeglarstwa i szant. Pisarkę wspominają artyści i żeglarze. Dziennikarka, pisarka zmarła w listopadzie 2015 roku.

Źródło: jachtfilm.pl

Aurora Ulani

0-letnia Aurora opowiada historie, przygody jakich doznała mieszkając i dorastając na jachcie wraz ze swoimi rodzicami. Gloria, Holger i Aurora niedawno skończyli trwającą 6 lat wokółziemską podróż na swoim katamaranie DHARMA BUM III. Dziewczynka dzieli się swoimi unikalnymi doświadczeniami bycia „jachtowym dzieckiem”. Urodziła się bowiem w trakcie podróży, na Tajwanie, wzrastała na jachcie płynąc dookoła świata. Każde ze swych urodzin spędzała w innym kraju. Obecnie rodzina mieszka w niewielkiej miejscowości na północy Niemiec.

Źródło: jachtfilm.pl

Więcej tutaj.

O autorze

avatar

Kamil Żółkiewicz

Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.