Muzyczną ucztę czas zacząć

Przed nami kolejna odsłona festiwalu Szczecin Music Fest. W tym roku podczas muzycznej uczty w naszym mieście wystąpią m.in. Goran Bregovic i Herbie Hancock. Pierwszy z koncertów już jutro.

ANA MOURA
3 marca 2015 godz. 20.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Jutro w Szczecinie wystąpi Ana Moura. Nazywana jest księżniczką fado, ale jej popularność wykracza poza grono wielbicieli stylu, który jest narodowym skarbem Portugalii. Zachwyciła muzyków The Rolling Stones, a na jej ostatniej płycie gra sam Herbie Hancock.  Artystka dysponuje mocnym i przejmującym głosem. ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność. W rodzinnej Portugalii stała się gwiazdą od pierwszej płyty. „Guarda-me a Vida na Maoî”, która odniosła ogromy sukces.  W 2005 roku Tim Ries, saksofonista The Rolling Stones, zachwycony głosem Any, zaprosił ją do współtworzenia płyty w ramach The Rolling Stones Project. Przyjaźń z gigantami rocka zaowocowała udziałem Tima Riesa w pracy nad kolejnym albumem Any. Album ukazał się w pierwszej połowie 2007 roku – płyta pokryła się podwójną platyną i stała się jednym z najpopularniejszych wydawnictw z muzyką fado w historii.

YouTube Preview Image

 

YASMIN LEVY
28 kwietnia
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino – język hiszpańskich Żydów. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość. Jako 20-latka zadebiutowała płytą „Romance &Yasmin” inspirowaną twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy, który skupiał się na uwiecznieniu  historii i kultury sefardyjskich Żydów. Już na kolejnym albumie „La Juderia” słychać wpływy muzyki flamenco. Każda kolejna płyta Yasmin („Mano Suave” z 2007, „Sentir” z 2009 oraz „Libertad” z 2012) to zarówno powrót do korzeni jak i poszukiwanie nowych inspiracji muzycznych. Najnowszy projekt artystki to „Tango”.

YouTube Preview Image

 

AL DI MEOLA
27 maja
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Wirtuoz gitary. Nagrał kilkadziesiąt albumów, był członkiem najsłynniejszego tria gitarowego w historii: John McLaughlin – Paco de Lucia – Al Di Meola, współpracował m.in. z takimi gigantami jak Chick Corea, Stanley Clarke czy Lenny White. Jego oszałamiająca technika gry na gitarze, zarówno elektrycznej jak i akustycznej, wzbudza zachwyt na całym świecie. Al Di Meola należy do pionierów fuzji muzyki świata z jazzem. W swoim sztandarowym projekcie World Sinfonia powraca stale do korzeni i prezentuje bogactwo odcieni flamenco, tanga, rytmów brazylijskich i afrykańskich. W 2013 roku Artysta wydal płytę „All Your Life”, która jest hołdem dla twórczości The Beatles.

YouTube Preview Image

 

GORAN BREGOVIC
7 lipca
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Goran Bregovic to jeden z najbardziej lubianych w Polsce artystów. Od lat podbija serca publiczności wybuchową mieszanką cygańskich rytmów i rock`n`rolla. Energiczna orkiestra dęta porywa publiczność do tańca, a bułgarski chór żeński wzrusza niezwykłą wielogłosowością. Polska publiczność doskonale zna muzykę artysty do takich filmów jak „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” czy „Underground”. Goran Bregovic jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są zawsze bardzo atrakcyjnymi widowiskami. Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów jak „Kalashnikov” czy „Ederlezi”.

YouTube Preview Image

 

HERBIE HANCOCK
22 lipca
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Żywa legenda jazzu. Jeden z najbardziej wpływowych pianistów na świecie. Laureat czternastu nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu. Był cudownym dzieckiem, już w wieku jedenastu lat grał „V Koncert fortepianowy” Mozarta podczas koncertu młodych talentów z symfonią chicagowską. Członek wielkiego kwintetu Milesa Davisa, gdzie razem z Ronem Carterem i Tonym Williamsem stworzył tam najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu. Po odejściu z zespołu Milesa rozpoczął solową karierę, eksperymentując z muzyką elektroniczną. Nagrał ponad 40 albumów, a wiele z jego kompozycji stało się standardami jazzowymi. Od ponad czterdziestu lat artysta tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto jazzowym, jak i będącą pod mniejszym lub większym wpływem popu, rapu i techno, w każdym z tych gatunków poruszając się z równą swobodą.

YouTube Preview Image

 

O autorze

avatar

SzczecinAloud

Szczecin Aloud to inspirujący głos miasta. To przestrzeń, w której ciekawe teksty, interesujące zdjęcia i intrygujące filmy pokazują Szczecin oczami jego wyjątkowych mieszkańców.