Trafostacja – nowe centrum kultury w Szczecinie

W sobotę ekipa Szczecin Aloud miała przyjemność być oprowadzona przez panią Annę Konopkę po gmachu Trafostacji – miejsca, o którym powiedzieć, że zapowiada się ciekawie – to nic nie powiedzieć :)

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie„,  to nazwa nowego centrum kultury współczesnej w naszym mieście, znajdującego się w  świeżo zrewitalizowanym, zabytkowym budynku starej stacji transformatorowej (trafostacji) przy ul Św. Ducha, nieopodal kościoła św. Jana Ewangelisty. Rewitalizacja współfinansowana została przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013. Sam projekt, to dzieło Jacka Lenarta, znanego szczecińskiego architekta, współwłaściciela i współzałożyciela pracowni architektonicznej Studio A4. Uroczyste otwarcie  nastąpi już 2 sierpnia, zaś publiczność będzie mogła zwiedzać Trafostację już od godz. 10 następnego dnia.

Szczecin Aloud w akcji :)
Szczecin Aloud w akcji :)

Pomysł przeznaczenia zabytkowej stacji transformatorowej na miejsce wystaw, koncertów, konferencji i wielu innych wydarzeń kulturalnych zdaje się być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.  Trafostacja to ogromna przestrzeń ekspozycyjna(główna sala ma 400 metrów kwadratowych!), mnóstwo pomieszczeń, wielokondygnacyjność  – wszystko to stwarza ogromne możliwości, zarówno dla artystów jak i dla odbiorców. Natomiast skrajnie surowy, wręcz ultramodernistyczny styl architektoniczny Trafostacji, wydaje się aż prosić, aby skonfrontować i skontrastować go z mnogością ścieżek twórczych, młodych(oraz młodych duchem;)) artystycznych umysłów! 

Zaplecze techniczne jest imponujące
Zaplecze techniczne jest imponujące

Trafostacja ma wysokie aspiracje: nie mamy mieć do czynienia z bezdusznym miejscem, zamykanym na cztery spusty gdy tylko opadnie kurtyna, a oklaski ucichną. Tutaj będzie można po prostu pospędzać czas przy kawie (lub przy czymś mocniejszym, ale to zależy od przyznania koncesji),  spotkać się w gronie przyjaciół,  zabrać ukochaną osobę na romantyczne spotkanie, czy choćby po wstrząsającym  obcowaniu ze sztuką, wyjść na taras i samemu pokontemplować rzeczywistość. ;) A także poznać ciekawych ludzi, bo jeśli tu ich nie spotkamy, to chyba już w żadnym innym miejscu. „Kulturalne wyjście na kawę” – ten zwrot nabiera w Trafostacji nowego znaczenia, a szczecinianie dostają kolejną bardzo mocną pozycję na listę odpowiedzi na pytanie: „Gdzie by tu spędzić weekend?” 

fot. Justyna Werbel
fot. Justyna Werbel

A teraz oddajemy głos pani Annie Konopce – naszej sobotniej przewodniczce po nowym centrum kultury współczesnej: (serdecznie pozdrawiamy!)

YouTube Preview Image

Żyjemy w XXI wieku – każdy nowy projekt musi istnieć w internecie. Nie inaczej jest z Trafostacją, która prowadzi stronę na Facebooku, oraz posiada swoją witrynę internetową, na której przeczytamy między innymi:

„TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest nowym centrum sztuki współczesnej. 
TRAFO, wykorzystując transgraniczne położenie Szczecina w obrębie basenu Morza Bałtyckiego i jego bezpośrednie sąsiedztwo z Berlinem, stanowi ponadregionalną, międzynarodową przestrzeń wystawienniczą. Tworzy wyjątkowe <<okno wystawowe>>,  przez które Szczecin konfrontuje swoje artystyczne oblicze ze światem. TRAFO wspiera rozwój sztuki współczesnej w wielu wymiarach, organizując, oprócz działalności wystawienniczej m.in. edukację artystyczną, działalność wydawniczą, czy międzynarodową współpracę i wymianę artystyczną w ramach programu Artist-in-Residence.” 

YouTube Preview Image

Odliczam dni pozostałe do otwarcia. W Szczecinie tkwi wielki potencjał, także intelektualny i artystyczny. Cieszy fakt, że doprowadzono do finału przedsięwzięcie mogące go wykorzystywać i rozwijać. A więc… do zobaczenia w Trafostacji! 

Krzysztof Łuksza

 

 

 

O autorze

avatar

kluksza

wokolzycia.eu, wolnoscmediow.org, blog.szczecin.eu, fb.com/polecamNietzschego