Historia miasta na złom

Markizy na kamienicach tworzyły niepowtarzalny klimat starego przedwojennego Szczecina, a dziś…

1

Wiele starych pięknych w swojej formie i zdobnictwie śródmiejskich kamienic jest remontowana bez troski o detale architektoniczne. Wynika to z faktu, że nie wszystkie kamienice są zinwentaryzowane i wpisane są do rejestru zabytków. Najczęściej XIX wieczne kamienice w centrum Szczecina podlegają tylko ogólnemu nadzorowi konserwatora zabytków, który w praktyce ich nie chroni. W efekcie właściciele, najemcy odnawiając/ remontując elewacje (np. balkony) idą na skróty usuwając zardzewiałe mało ozdobne oryginalne mechanizmy korbowe do markiz i rolet.

2

3

Markizy są niezwykle popularne m.in. we Francji, Włoszech,Chorwacji oraz w krajach niemieckojęzycznych . Znane od dziesięcioleci i po dzień dzisiejszy spełniają tę samą funkcję: ochronią przed słońcem, są ozdobą witryn sklepowych, restauracji, kawiarenek oraz tarasów i balkonów. Montowane w szeregach, wzdłuż głównych ulic starego miasta tworzą niepowtarzalny klimat, jak chociażby w sercu Dubrownika, gdzie do dnia dzisiejszego funkcjonują bez zbędnej automatyki, w oparciu o najprostsze mechanizmy korbowe są jedną z atrakcji turystycznych miasta.

4

Oglądając przedwojenne zdjęcia* Szczecina, można dostrzec wiele kamienic, które przetrwały do czasów obecnych. Jedną z rzeczy, która jako pierwsza rzuca się w oczy na starych zdjęciach to rozwieszone markizy nad balkonami i tarasami, które nie przetrwały do obecnych czasów.

 

Poniżej kilka zdjęć zachowanego mechanizmu korbowego do obsługi markizy na balkonie kamienicy w Szczecinie

DSC_0529

DSC_0530

DSC_0531

Widok na sąsiedni balkon w kamienicy (Śródmieście)

DSC_0536

DSC_0533

Przywrócenie klimatu XIX-wiecznego Szczecina… Markiza – szczegół, wyrazisty warty odtworzenia i zachowania.

 

 

 

* Zdjęcia archiwalne pochodzą z portalu Sedina.pl

 

O autorze

avatar

Mariusz Kopański

Szalony indywidualista, fotograf, doktorant igrający z ogniem, z którym można pójść na „wrzosowisko” i zapomnieć wszystko… .