Europejska Noc Muzeów w Szczecinie za nami

 

W miniony weekend odbyła się, znana już większości, Europejska Noc Muzeów. To już XI edycja tego niesamowitego eventu. Wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a wręcz okazuje się, że pasjonatów przeszłości z roku na rok jest coraz więcej! Co więcej, miasta organizują każdą kolejną edycję jeszcze ciekawszą niż poprzednio. Dlatego jeśli do tej pory nie uległeś magii nocnego zwiedzania, pozostaje nam życzyć Ci jedynie powodzenia w stawianiu oporu XII ENM, która będzie zaopatrzona w nowe i nieznane – do tej pory – atrakcje!

Multimedialna broszurka ENM 2016

Jakie miejsca można było odwiedzić z tej okazji w Szczecinie?

 1. Muzeum Narodowe w Szczecinie
 2. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina
 3. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
 4. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
 5. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
 6. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Wystawa Nadmorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach
 7. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
 8. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 9. Akademia Sztuki w Szczecinie
 10. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
 11. 33’45 recordstore
 12. Akademia Rysunku Grażyna Wesołowska
 13. Archiwum Państwowe w Szczecinie
 14. Azoty Arena
 15. Bajgle Króla Jana
 16. Café 22
 17. Gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
 18. Galeria 111
 19. Galeria Szczecińska
 20. Galeria sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ
 21. INKU Szczeciński Inkubator Kultury
 22. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie
 23. Klub Storrady
 24. Kluboksięgarnia Fika
 25. Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
 26. Open Gallery Monika Krupowicz
 27. Opera na Zamku
 28. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
 29. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 30. Salon Maqsimum
 31. Stowarzyszenie Kamera
 32. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”
 33. Szkoły Artystyczne TOP-ART – Galeria FOTART
 34. Technopark Pomerania
 35. TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
 36. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
 37. Taras widokowy Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie
 38. Antykwariat Marek Wyłupek

Więcej informacji na temat atrakcji w poszczególnych miejscach znajdziesz tutaj.

Co w tym roku cieszyło się sporą popularnością poza takimi pewniakami, jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza czy Muzeum Narodowe? Urząd Miasta, czyli tzw. Szpinakowy Pałac w Szczecinie. W rolę przewodnika po gmachu wcielił się sam prezydent miasta Piotr Krzystek. Oprowadzanie ruszyło o godz. 19.00. Wpuszczano dwudziesto osobowe grupy w 20-minutowych odstępach czasu. Pierwszym punktem zwiedzania był gabinet prezydenta. Dawniej należał do gubernatora prowincji. Do dnia dzisiejszego zachowało się nawet neobarokowe umeblowanie takie, jak krzesła, szafa, grzejnik, zegar itd. Kolejną atrakcją XI ENM w Urzędzie Miasta w Szczecinie okazał się fotel prezydenta, w którym zwiedzający robili sobie chętnie fotografie. Dodatkowo na turystów czekały także pamiątkowe, specjalnie wydane z okazji XI Europejskiej Nocy Muzeów widokówki, na których tłoczona była pieczęć miasta. Na tym nie koniec! Można było zdobyć podpis prezydenta Piotra Krzystka!

 

Kolejną atrakcją była imponująca sala biblioteczna nad gabinetem.Biblioteka posiada drewniane regały, ustawione w dwóch kondygnacjach, połączonych ze sobą krętymi schodami. Jest ważnym miejscem w historii Szczecina. W 1945 roku odbyło się w niej przekazanie władzy polskiej administracji. Dziś sala biblioteczna znajdująca się na drugim piętrze magistratu. W tym miejscu organizowane są także ważne wydarzenia np. przyjmuje się najważniejszych gości, którzy odwiedzają Szczecin – między innymi liczni ambasadorowie, konsulowie czy też artyści i sportowcy. W roku  2014 roku gościła tu także duńska para książęca.

Szczecin tętni życiem. Cały czas dzieje się coś nowego! Nie ma niczego przyjemniejszego niż darmowe zwiedzanie instytucji kultury późną porą, kiedy słoneczny skwar się kończy i zaczyna powiewać przyjemny wiaterek. W dodatku nasze przechadzki z obiektu do obiektu są umilane przez cudowne oświetlenie Szczecina. Jeśli kogoś ominęły historyczne atrakcje minionej soboty, można zrekompensować to sobie 3 czerwca br. Wówczas odbędzie się Ogólnopolska Noc Bibliotek!

 

O autorze

avatar

Kamil Żółkiewicz

Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.