Szczecińskie brzmienia

Zapraszam na subiektywny przegląd szczecińskich zespołów muzycznych (i wykonawców). Posiadaczy wrażliwych uszu ostrzegam, że w niektórych utworach pojawiają się wulgaryzmy. Polecam potraktować je jako swoisty środek wyrazu ekspresji twórczej ;)

Hey

Niedawno ukazał się ciekawy wywiad z Kasią Nosowską, wokalistką zespołu Hey, ikony polskiego rocka i chluby naszego miasta. Tego zespołu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bo to absolutny top na polskiej scenie (co prawda szczyt popularności przeżył mniej więcej w połowie lat 90 – m.in. złotych czasach  „Młodych Wilków”;)).  Założony w 1993 r. przez Piotra Banacha, wydaje płyty i koncertuje do dziś. Hey regularnie także bywa w swojej małej ojczyźnie: ostatni raz koncertowali w Słowianinie w grudniu 2012. Część z Was pamięta na pewno też ich występ na ubiegłorocznych juwenaliach.

Zazdrość, Fire (1993)

YouTube Preview Image

Moja i Twoja Nadzieja, Fire (1993)

YouTube Preview Image

[sic!], [sic!] (2001)

YouTube Preview Image

Szczecin ma się czym pochwalić! Ale przecież powiedzieć, że Hey to niejedyny szerzej znany „produkt” szczecińskiej sceny muzycznej to nic nie powiedzieć… Posłuchajmy więc!

 

Indios Bravos 

Aby płynnie przejść od zespołu Hey do innych szczecińskich kapel nie da się ominąć postaci Piotra Banacha. Na bogatym muzycznym CV urodzonego w Szczecinie gitarzysty oprócz sukcesu Hey (z którego odszedł w 1999 r.) widnieje założenie Indios Bravos, zespołu grającego „mieszankę rock, reggae i bluesa”, mającego za wokalistę Piotra „Gutka” Gutkowskiego.

Czas spełnienia feat. Paweł Gawroński, Mental Revolution(extended version) (2006)

YouTube Preview Image

„Drogi” Film dokumentalny  o Indios Bravos

YouTube Preview Image

 

The Analogs

O ile Indios Bravos ze Szczecinem łączyła tylko osoba Piotra Banacha (choć w bardzo dużym stopniu jako, że jest założycielem i liderem), to The Analogs można śmiało nazwać rdzennie szczecińskim. Kapela należy do czołówki polskiej sceny Oi! (inaczej street punk), powstała w 1995 roku, wskutek inspiracji m.in. takimi zespołami jak The Clash i Cock Sparrer (u którego boku The Analogs zagrają 17 sierpnia w Ełku). Burzliwa historia grupy to dobry materiał na film, w którym nie zabrakłoby kontrowersji, bójek  i  burzliwych imprez, ale przede wszystkim – porządnej muzyki. The Analogs nagrali także piosenkę o Szczecinie, a ich następny koncert w naszym mieście odbędzie się 28 września w Słowianinie.

Pieśn Aniołów, Poza Prawem (2006)

YouTube Preview Image

Era Techno, Blaski Szminki (2001)

YouTube Preview Image

 

Pogodno

Nie sposób wymieniając znane szczecińskie zespoły muzyczne nie wspomnieć o Pogodnie, choćby ze względu na wiadomego pochodzenia nazwę! Zespół powstał w 1996 r. z inicjatywy Jacka Szymkiewicza. Obecnie oprócz założyciela w skład zespołu wchodzą Piotr Piasecki, Paweł Osicki i Antoni Gralak.

Orkiestra, Pogodno gra Fochmann’a – Hajle Silesia(2004)

YouTube Preview Image

 

Włochaty

Formacja znana każdemu wielbicielowi polskiego punk rocka. Założona w 1987 roku, jako Włochaty Odkurzacz. To tutaj w 1989 r. zadebiutowała na scenie Kasia Nosowska (w klubie Pinokio, co dzisiaj raczej  byłoby nie do pomyślenia ;)). Zespół wystąpił w 1993 r. w Jarocinie i od tamtej pory zaczął być kojarzony w całej Polsce. Na jarocińską scenę powrócił w 2006 roku, w 2007 zawiesił działalność, by po półtorarocznej przerwie ją wznowić.

Każdy krok niesie pokój, Zmowa (2000) 

YouTube Preview Image

 

Łona

Twórczość Adama „Łony” Zielińskiego  odbiega od stereotypowego wyobrażenia  na temat polskiego rapu. Niekonwencjonalne teksty w inteligentny  sposób komentujące otaczającą nas  rzeczywistość, wykonywane w charakterystycznym stylu oraz wyważone, wpadające w ucho bity Webbera(od płyty Absurd i Nonsens z 2007 r.),  przyniosły mu popularność i uznanie na polskiej scenie hiphopowej. Łona nie boi się rozmawiać z Bogiem czy rymować bez polskich liter, a oprócz tego współpracuje z zespołem instrumentalnym The Pimps.

Rozmowa, Koniec Żartów (2001)

YouTube Preview Image

To nic nie znaczy, Cztery i pół (2011)

YouTube Preview Image

 

Sobota

Sobota (właśc. Michał Sobolewski) to kolejny po Łonie szczeciński raper, który odniósł sukces w całym kraju. Swoją karierę rozpoczynał w grupach Uquad – Squad oraz SNUZ w której współdziałał m.in. z innym z Tony Jazzu. Grupa odbiorców Soboty wydaje się być nieco inna niż w przypadku Łony, jego teksty są bliższe klasycznemu ulicznemu hip-hopowi.

Za damski h*j, Grube Jointy (2010)

YouTube Preview Image

 

Quo Vadis

Metalowa kapela założona w 1988 roku, autorzy hymnu Pogoni Szczecin. Występowali dwukrotnie w Jarocinie dwukrotnie na Metalmanii oraz czterokrotnie na Przystanku Woodstock . W całej swojej historii zespół sprzedał łącznie 100 tys. płyt.

My Portowcy (2008)

YouTube Preview Image

 

Free Blues Band

Na pewno znacie szczeciński klub Free Blues Club (potocznie friblus;)) Wiedzieliście, że został założony przez Free Blues Band? Zespół działa od 1979 r. i wielokrotnie występował na największych bluesowych festiwalach w Polsce , chociażby siedmiokrotnie na Rawa Blues. Grali jako suport kultowych Deep Purple, współpracowali też osobno z członkami brytyjskiego zespołu:  Ianem Paice’em i Stevem Morse’em oraz m.in. z  Johnym Winterem i Johnym Mayallem – legendami blues rocka.

Don’t Care, Big Game (2003) 

YouTube Preview Image

 

Dikanda

Folkowa grupa, inspirująca się muzyką orientalną, bałkańską i cygańską. Koncertują w Polsce, Europie i w azjatyckiej części Rosji, a ich najbliższy koncert w Szczecinie odbędzie się 10 kwietnia w Teatrze Kana. Wystąpili na Przystanku Woodstock w 2011 r.

Dikanda, Muzyka Czterech Stron Wschodu (1999)

YouTube Preview Image

 

Filipinki

Kiedy za żelazną kurtyną triumfy święcili The Beatles, Polska oszalała (przynajmniej jej młodsza część) na punkcie… szczecińskich Filipinek (nazwa pochodzi nie od choroby filipińskiej, lecz od tytułu czasopisma dla dziewcząt;)).  Szkolny zespół założony z okazji 15lecia Technikum Handlowego, został dostrzeżony  za sprawą  radiowego konkursu i jego piosenki można było wkrótce usłyszeć w całej Polsce. Filipinki koncertowały w kraju, wyjeżdżały również za granicę, umilać swoimi piosenkami życie stęsknionej za ojczyzną Polonii. Szczytowy okres popularności to lata 1963-1965.

Kompilacja najwiekszych przebojów

YouTube Preview Image

 

Helena Majdaniec

Wokalistka której twórczość to podobnie jak w przypadku Filipinek– wspomnienie minionej epoki. Popularna w latach 60-tych, na scenie debiutowała tak jak Kasia Nosowska w klubie „Pinokio” –  tylko że prawie trzydzieści lat wcześniej, w 1962 roku, na Festiwalu Młodych Talentów. Nazywana „królową twistu” swoją pozycję na polskiej estradzie ugruntowała dzięki występom w zespole „Niebiesko-Czarni” w którym współpracowała m.in. z Czesławem Niemenem.  Zmarła w 2002 r. w Szczecinie.

 

Przyjdź w taką noc, 1965

YouTube Preview Image

Jutro będzie dobry dzień, 1963 

YouTube Preview Image

 

A Wam który ze szczecińskich zespołów/wykonawców podoba się najbardziej?

 

 

Krzysztof Łuksza

 

 

 

 

 

 

 

O autorze

avatar

kluksza

wokolzycia.eu, wolnoscmediow.org, blog.szczecin.eu, fb.com/polecamNietzschego