Trafostacja w mroku i jedna żarówka

Szczecińska Trafostacja Sztuki pogrążyła się w ciemnościach. Dużą, wysoką na kilkanaście metrów główną salę galerii, rozświetla tylko jedna, huśtająca się żarówka. W pozostałych pomieszczeniach również panuje mrok, który przełamują wyświetlane na ekranach prace wideo. Całości towarzyszą różne dźwięki, wprowadzające widza w klimat, który zarówno fascynuje jak i niepokoi. Takie jest pierwsze wrażenie po odwiedzeniu wystawy „Nach Osten”, na której prezentowane są prace Alicji Kwade, uznanej na całym świecie berlińskiej artystki polskiego pochodzenia.

TRAFO - Alicja Kwade - Nach Osten

Ekspozycja w TRAFO podkreśla ciemną stronę twórczości artystki, której ostatnie wystawy wypełnione były surrealistyczną świetlistością. „Nach Osten” to wzajemne oddziaływanie prac wideo, instalacji świetlnych i dźwiękowych, a także unikalny układ wystawy, który idealnie współgra z postindustrialną architekturą galerii.

TRAFO - Alicja Kwade - Nach Osten
TRAFO - Alicja Kwade - Nach Osten
Alicja Kwade urodziła się w Katowicach, mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie studiowała na Universität der Künste w latach 1999 – 2005. Ostatnie wystawy indywidualne artystki miały miejsce w Haus am Waldsee, Berlin (2015), Public Art Fund, Nowy Jork (2015), Kunsthalle Mannheim (2015), Kunsthalle Nurnberg (2015), Schirn Kunsthalle we Frankfurcie nad Menem (2015), Kunstmuseum St. Gallen (2014) oraz Haus Estry w Krefeld (2014). Jej prace były również prezentowane w ramach wielu wystaw zbiorowych, takich jak w MUDAM w Luksemburgu (2015), Bass Museum of Art, Miami Beach (2014), Kunsthalle Wien (2014), Museum of Contemporary Art  w Detroit (2013), Public Art Fund Exhibition w Park City Hall w Nowym Jorku (2013) i CCA Wattis Institute for Contemporary Arts, San Francisco (2012). Jej prace znajdują się w kilku międzynarodowych kolekcjach prywatnych i publicznych. Laureatka Hector Preis (Kunsthalle Mannheim) (2015), Nagrody Roberta Jacobsena (2010) i Piepenbrock Förderpreis für Skulptur (2008).

TRAFO - Alicja Kwade - Nach Osten

„Nach Osten” jest pierwszą wystawą artystki w Polsce. Wernisaż odbył się w sobotę, 29 listopada 2015 r. w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 lutego 2016 r. Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie trafo.org.

TRAFO - Alicja Kwade - Nach Osten

O autorze

avatar

Grzegorz Kluczyński

Urodziłem się w Szczecinie, tutaj mieszkam i pewnie również tutaj doczekam późnej starości. Od kilku lat staram się udowodnić wszystkim niedowiarkom, że Szczecin nie jest wioską z tramwajami... i chyba mi się to udaje! :)