Święta Przepustowość – babciu masz tylko 3 sekundy życia

Lokalne dzienniki i prominentni politycy (porównujący Szczecin do mieścin powiatowych) lansują Świętą Przepustowość, dzięki której Szczecin urośnie w siłę i będzie miastem mlekiem i miodem płynącym. Cel Świętej Przepustowości jest jeden: jezdnie – poszerzać, drogi – dobudowywać, chodniki zmienić na parkingi, pieszych – upychać pod ziemią, albo nad ziemią, a rowerzystów wysłać do lasu. Niech będzie więcej miejsca dla samochodów, wjeżdżających do centrum, niech powstają drive-thru butiki/warzywniaki, Auto Jasne Błonia Park a w  miastach niech pączkują nam kilometry szerokopasmówek z zieloną falą i ograniczeniem prędkości do 90 km/h – wtedy to będzie „Ameryka”.

Święta Przepustowość w Szczecinie ma się dobrze…, co potwierdzają poniższe przykłady…

Po 9 latach od przebudowy ulicy Krzywoustego, ku czci Świętej Przepustowości, przechodnie przekraczający jezdnię 3 pasmową przy skrzyżowaniu z ulicą Mikołaja Kopernika zmuszeni są do biegania na czas (12 sekund), jeżeli chcą przejść na drugą stronę ulicy. Podobnie jest z przejściem dla pieszych na wysokości miejskiej biblioteki Promedia i kawiarni Columbus, przy ulicy Krzywoustego, gdzie trzeba pokonać szybkim krokiem podwójne torowisko tramwajowe i cztery pasy ruchu w czasie 10 sekund!!! Jeżeli ktoś nie trenował chodu z Robertem Korzeniowskim to musi pokonać dystans truchtem (biegiem) – co jest naruszeniem przepisów ruchu drogowego z aktów prawnych (art. 14 pkt 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym) i podlega grzywnie wg taryfikatora mandatów w ruchu drogowym do 50 zł. Ale przecież zawsze może być jeszcze lepiej(…).

(…) „Dlatego też wybudowano nowe miejsca do parkowania rowerów – nawet przed sądem, bo przecież wiadomo, że wielu adwokatów czy też prokuratorów dojeżdża tam rowerami w swoich togach niczym ksiądz Mateusz z Sandomierza”.  Panie redaktorze Kwiatkowski osobiście znam sędziego, który dojeżdża rowerem ubrany w garnitur, a togę z łańcuchem przechowuje w sądzie ;) .

DSC_0272
Gotowi do biegu start w 10 sekund – 50 zł mandatu !!!

(…)

Sprawa transportu miejskiego może zaś wydawać się banalnym, codziennym problemem, którego rozwiązanie należałoby pozostawić wąskiemu gronu fachowców. Jednakże, gdy przyjrzymy się tematowi uważniej, ujrzymy, że tak naprawdę toczy się zażarta wojna między różnymi użytkownikami miasta o transport zrównoważony, a nawet szerzej o kształt i formę miasta. Kto wygra tę wojnę? Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek poparty cennym doświadczeniem miast Europy Zachodniej i Wschodniej (Estonia, Litwa)

aloud

Święta Przepustowość…  Kierowcy znów mają lepiej , a piesi w Szczecinie czekają ponad 2 minuty czekania na 12 sekund  zielonego światła

 DSC_0270

Niektóre osoby nie zdążają przejść w wyznaczonym czasie, przez co narażone są na KLAKSONY Świętej Przepustowości

DSC_0288

Babciu, babciu szybko masz jeszcze 8 sekund – Game over

 DSC_0273

Miga zielone światło zaraz będzie czerwone

DSC_0275

Czekamy 2 minuty aż orszak  Święta Przepustowość przejedzie …

  z17192195Q,Samochody_parkujace_w_alei_platanow

Auto Jasne Błonia Park  (źródło fot. szczecin.gazeta.pl)

Czytaj wiecej: Redaktorze nie jedź tą drogą

O autorze

avatar

Mariusz Kopański

Szalony indywidualista, fotograf, doktorant igrający z ogniem, z którym można pójść na „wrzosowisko” i zapomnieć wszystko… .