Tu trafić musi każdy ! – TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Miejsce sztuki. Ważny punkt na mapie. Na mojej prywatnej szczecińskiej mapie zaznaczam go na czerwono. Od serca. Wśród innych, które sprawiają, że jestem dumna ze swojego miasta.

Modernistyczna bryła zaprojektowana w 1912 roku kryje ultranowoczene i  hiperfunkcjonalne wnętrza. Zazdrościłam takich miejsc Francuzom, Hiszpanom, Holendrom, Niemcom…, marzyłam o takim w Polsce. I JEST ! W Szczecinie !!!
Zrewitalizowany i zaprojektowany przez Jacka Lenarta obiekt posiada między innymi:

-imponującą powierzchnię wystawową –  400 m2  na parterze i 108 m2 na drugim i trzecim piętrze,

– dwie kawiarnie : jedna na parterze, ogólnodostępna, nie trzeba będzie mieć biletu by wypić dobrą kawę, zjeść zdrowy lunch ( ma być ekologicznie ! ), spotkać znajomych i … dodatkowy bonus – poczytać, pooglądać, a może i kupić, choć nie jest to konieczne,  wydawnictwo poświęcone sztuce. Do drugiej, usytuowanej na tarasie z pięknym widokiem, kawiarni będą mogli wejść ci, którzy chcą zrobić sobie przerwę w kontemplacji właśnie oglądanych dzieł sztuki.

– strefę rezydencjalną ( będzie można zapraszać i gościć  artystów, kuratorów, dziennikarzy, etc. ),

– salę konferencyjną.

Duża sala została zaprojektowana tak, by można w niej było realizować nie tylko wystawy, ale też  koncerty ( akustykę zapewniają kurtyny akustyczne, kotary oraz sufit akustyczny), pokazy filmów czy alternatywnych przedstawień teatralnych.

Obiekt jest w całości przystosowany do poruszania się w nim osób niepełnosprawnych.

A co zaoferuje nam, posiadająca takie możliwości lokalowe i techniczne,  TRAFO Trafostacja Sztuki ?

„TRAFO – jak czytam w materiałach prasowych – będzie wykorzystywać swój geograficzny potencjał – transgeniczne położenie w obrębie basenu Morza Bałtyckiego i bezpośrednie sąsiedztwo z Berlinem, kulturalną stolicą tej części Europy. Stworzy wyjątkowe „okno wystawowe”, dzięki któremu Szczecin będzie konfrontować swoje artystyczne oblicze ze światem.

TRAFO podąży tropem współczesnych artystów i będzie aktywnie uczestniczyć w procesie formowania się nowej, eksperymentalnej jakości estetycznej. Jego działalność będzie obejmować organizację wystaw i ich promocję, projekty edukacyjne i wydawnicze oraz międzynarodową współpracę i wymianę artystyczną.”

Prawda, że brzmi to imponującą i światowo ?

Bardzo mocno trzymam kciuki za TRAFO !

Wszystko pozostałe w rękach Opatrzności, kuratorów, artystów, widzów i gości.

Pierwszy i inaugurujący działalność nowego centrum sztuki wspólczesnej, wernisaż  Ryszarda Waśko GENESIS, odbędzie się już 2. sierpnia.

Do zobaczenia w TRAFO !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorze

avatar

jmazur

po prostu - rysuję, piszę, robię zdjęcia ... czasem coś (z)maluję ...